Gdy dźwięk robi ci krzywdę. Czym jest mizofonia?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 15:44
Ciamkanie, siorbanie, pociąganie nosem, strzelanie palcami - niektórzy ludzie nie mogą znieść tych odgłosów. Reakcja na takie dźwięki może być bardzo silna - chory odczuwa złość, irytację, wstręt, a nawet fizyczny ból. 
Zbyt wysoki poziom hałasu nie tylko powoduje dyskomfort, nerwowość i zmęczenie, ale że w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na nasze zdrowia
Zbyt wysoki poziom hałasu nie tylko powoduje dyskomfort, nerwowość i zmęczenie, ale że w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na nasze zdrowia Foto: Shutterstock.com/Elizaveta Galitckaia

- Mizofonia to nadwrażliwość na specyficzne, powtarzalne, raczej ciche dźwięki - mówiła Marta Siepsiak, doktorantka z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Słowo pochodzi z języka greckiego. - Jeśli w zasięgu słuchu mizofonika pojawią się te odgłosy, mogą one powodować m.in. nieprzyjemne wzmożone bicie serca czy nawet ból i trudności z oddychaniem.

To słowo może mieć jednak bardzo szerokie znaczenie. - Nie chodzi tylko o to, że nie lubimy danego odgłosu, jak na przykład rysowanie widelcem po talerzu czy zgrzytanie zębami. O schorzeniu możemy mówić wówczas, gdy dany dźwięk powoduje u nas ból, ucisk w gardle. Reakcje mogą być specyficzne i bardzo indywidualne - podkreślała ekspert. 

Jeśli cierpimy na mizofonię, prawdopodobnie nie uda nam się tego ukryć przed bliskimi i znajomymi. - Próby przejścia nad tym do porządku dziennego to po prostu męka - mówiła Marta Siepsiak. - Trzeba nauczyć się komunikować z otoczeniem i funkcjonować w danym środowisku. Warto znaleźć indywidualne sposoby, na przykład mieć przy sobie specjalne słuchawki, tłumiące dźwięki. Można też zadbać o to, by w sytuacji, w której czujemy dyskomfort, móc w każdej chwili po prostu opuścić pomieszczenie - zaznaczała gość Czwórki.

Sprawdź także:

Jeśli spotkamy człowieka dotkniętego mizofonią, nie należy "robić mu na złość" i powtarzać dźwięków, które mu przeszkadzają. - Na razie medycyna nie zna sposobu, by się pozbyć tej przypadłości - mówiła Marta Siepsiak. 

Posłuchaj
04:31 _PR4_AAC 2023_04_04-12-43-44.mp3 Czym jest mizofonia? W jaki sposób się objawia i jak z nią żyć na co dzień? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 04.04.2023

Godzina emisji: 12.45

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto "misia" polarnego. Wiecie, że ich skóra jest czarna?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 13:52
27 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. To zwierzę to największy przedstawiciel swojego rodzaju, niezwykle skuteczny myśliwy i świetny pływak. 
rozwiń zwiń