Dzień Języków Obcych. Jak nauczyć się języka obcego?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 10:00
26 września to międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To świetna okazja by rozpocząć swoją przygodę z jednym z nich. Jak przekonuje Czwórkowy gość, wystarczy 15 minut nauki dziennie, by po 3 miesiącach komunikować się w wybranym języku obcym. 
Języków obcych warto się uczyć przez całe życie
Języków obcych warto się uczyć przez całe życieFoto: NosorogUA/shutterstock.com
  • Kamil Kaszubski, autor kanału Zapytaj Poliglotę, zna 8 języków, na co dzień używa czterech z nich. 
  • 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. 
  • Znajomość języków obcych otwiera wiele możliwości. Pomaga w pracy i życiu prywatnym. 
  • Nowego języka obcego warto uczyć się w sposób praktyczny - całymi wyrażeniami. 
  • Aby nauczyć się mówić w innym języku trzeba zacząć mówić. 
  • Nauka języka obcego w stopniu komunikatywnym może trwać tylko 3 miesiące. Ważna jest tu systematyczność. 

Kamil Kaszubskim włada ośmioma językami i popularyzuje ich naukę na kanale Zapytaj Poliglotę. Marta Hoppe spotkała się z nim 26 września, bo właśnie wtedy przypada Europejski Dzień Języków Obcych, który jako święto został ustanowiony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków. 

Języki obce otwierają drzwi

Kamil zna angielski, hiszpański, niemiecki, włoski, francuski, portugalski i Java Script - język programowania, którym jedna się nie mówi. Na co dzień używa jeżyka polskiego oraz angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Pozostałe wykorzystuje od czasu do czasu. Znajmość różnych języków otwiera mu wiele drzwi.

- Ludzie doceniają to, że mówimy w ich języku, że to my "wyciągamy rękę" by się z nimi komunikować. To oznaka szacunku dla drugiej strony, większość osób to docenia - mówi gość Czwórki. - Języki obce ułatwiają funkcjonowanie za granicą, przydają się w życiu codziennym i zawodowym. W moim życiu znajomość języków obcych pozwoliła mi znaleźć pracę, taką jak chciałem, podróżować i zarabiać na tym. W późniejszym czasie też założyć własny biznes, uczyć innych i cieszyć się ich sukcesami prywatnymi i zawodowymi. 

Droga do nauki języków

Dziś Kamil zna osiem języków, ale nie wszystkich zaczął uczyć się na raz. Początek swojej przygody wiąże z czasami liceum. - Wszystko zdarzyło się trochę przez przypadek. Czytałem wywiad z Andrzejem Sapkowskim i dowiedziałem się, że autor "Wiedźmina" zna osiem języków obcych. Pomyślałem, że to niesamowite - wspomina Kamil Kaszubski. - Kilka lat później zacząłem studiować filologię angielską wraz z językiem niemieckim. Wyjechałem do Anglii. Po pewnym czasie zmieniłem Anglię na Hiszpanię - tam pojechałem nie znając w ogóle hiszpańskiego - dodaje. 

Jak nauczyć się języka obcego? Nowy sposób 

- W Hiszpanii musiałem używać języka hiszpańskiego bez jego znajomości - zdradza gość Czwórki. - Zapamiętywałem więc całe zwroty, całe wyrażenia. Uczyłem się ich i używałem. 

To praktyczne podejście do języka sprawdziło się u Kamila idealnie. Przyznaje, że nie mówił wtedy perfekcyjnie, ale potrafił się dogadać w sytuacjach służbowych i prywatnych. 


Posłuchaj
18:25 czwórka pierwsze słyszę 26.09.2023 języki.mp3 Jak nauczyć się języków obcych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To otworzyło mi oczy, że warto inaczej - podkreśla. - Tradycyjna nauka podzielona jest na części, a język to jest całość. Mówimy zdaniami, a nie słówkami. 

Po powrocie do Polski Kamil doszlifował hiszpański i postanowił zmierzyć się z niemieckim. 

- Język naszych zachodnich sąsiadów kojarzył mi się z tabelkami, rodzajnikami, więc inaczej do niego podszedłem. Zacząłem się uczyć tak jak hiszpańskiego - całymi wyrażeniami - zdradza. - Różnica była taka, że niemieckiego uczyłem się w Polsce, ale znalazłem osobę, z którą mogłem rozmawiać. 

Czytaj także:

W nauce języka liczy się praktyka

Nie da się nauczyć języka obcego bez ćwiczeń praktycznych. Kamil Kaszubski porównuje to do jazdy samochodem czy pływania. - Gramatyka języka angielskiego to jedynie dwie kartki A4, nie ma tego dużo - opowiada. - Osoba dorosła musi się uczyć języka świadomie. Z czytania i słuchania nauczymy się wiele, ale nie opanujemy mówienia. Musimy zacząć mówić. 

Warto wiedzieć, że za funkcje mówienia i rozumienia odpowiadają dwie różne części naszego mózgu. Warto poświęcić czas i zgrać ich działanie. 

Ile czasu potrzeba na nauczenie się języka obcego?

Jak przekonuje ekspert w Czwórce wystarczy 3 miesiące systematycznej nauki, by opanować język obcy w stopniu komunikatywnym. Potrzeba jednak 6 miesięcy by osiągnąć poziom konwersacyjny. Każdy z tych okresów zależy też od naszych predyspozycji do nauki języków i naszej pamięci.  

- Nie trzeba uczyć się długo, ale trzeba systematycznie. Już 15 minut dziennie da nam pożądany efekt - zdradza gość Marty Hoppe. - Dzięki takiej metodzie codziennie robimy mały krok. 

Dziś Kamil Kaszubski nie planuje nauki kolejnego języka obcego, te które zna pozwalają mu lepiej rozumieć świat. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kamil Kaszubski (autor kanału Zapytaj Poliglotę)

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 08.15

pj


Czytaj także

Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawistyka. Dlaczego warto wybrać taki kierunek studiów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 17:15
- Warto uczyć się języków mniej oczywistych niż angielski i niemiecki. W Polsce działa ponad 1700 firm ze skandynawskim kapitałem. W tym kontekście jest prawdopodobne pracy nie zabraknie - mówiła Małgorzata Kłys z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń