Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
Audio
  • Nauka języków obcych - dzięki odpowiednim technikom jest możliwa dla każdego (Czat Czwórki)
  • Afryka – najbardziej różnorodny językowo region świata (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Tłumaczy dr Paweł Nowak – absolwent Uniwersytetu Harvarda, nauczyciel języków obcych (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

Umiejętność władania drugim językiem to duży skok w umiejętnościach miękkich. Daje nam możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy dr Grzegorz Śpiewak

- Znajomość więcej, niż jednego języka daje większą swobodę. Nie ograniczamy się wyłącznie do jednego komunikatu, nie musimy polegać na interpretacji innych ludzi. Dzięki temu otwieramy się na inne kultury, uczymy się empatii, zyskujemy nowy punkt widzenia - mówił dr Grzegorz Śpiewak, naczelny konsultant metodyki nauczania McMillan Polska.

Nie na jednej, doskonałej techniki nauki języków obcych, ale u podstaw leży wiara we własne możliwości dr Grzegorz Śpiewak

Czy łatwe zapamiętywanie obcych języków jest dla każdego? Tego zdania jest Jędrzej Cydawa, rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu, znający pięć języków obcych. - Na początku miałem ogromne trudności z nauką języków. Wszystko zmieniło się, kiedy na początku liceum poznałem techniki pamięciowe - opowiadał na antenie Czwórki. - Zauważyłem, że jeśli jestem w stanie zapamiętać 10 tys. cyfr, to podobnie będzie ze słówkami. Wszystko za pomocą poznanych technik - przekonywał. 

W jaki sposób się uczymy i czy robimy to właściwie? Jak opanować techniki zapamiętywania? Dlaczego zapominamy? W jakim wieku zacząć naukę języka obcego? Jak wybrać właściwą technikę nauki języka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: w nagraniu: Filipina Krawczykiewicz (nauczycielka języka norweskiego); w studiu Czwórki: Jędrzej Cydawa (rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu - spec. języki obce, trener technik pamięciowych, opanował pięć języków obcych), dr Grzegorz Śpiewak (naczelny konsultant metodyki nauczania McMillan Polska)

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami epidemii cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:20
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat znajdziemy się na miejscu pierwszym - ostrzega Światowa Federacja Diabetologiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy walka z dopalaczami będzie skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 17:21
- Na rynki europejskie wprowadzano w pewnym momencie w ciągu ostatnich lat ok. 100 dopalaczy rocznie, teraz ok. 50. Skala problemu jest więc ogromna, jednak badania nad ich składem tak naprawdę cały czas trwają - mówił Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
rozwiń zwiń