Języki obce. Uczmy się ich w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 18:00
W Europejskim Dniu Języków w Czwórce sprawdzamy różne metody uczenia się języków obcych oraz jakie płyną z tego korzyści. - Badania pokazują, że elementy dwujęzyczności pozwalają na rozwój kreatywnych ludzi, lepiej radzących sobie z problemami - przekonuje dr Grzegorz Śpiewak, wykładowca nowojorskiej uczelni New School.
Audio
  • Dr Grzegorz Śpiewak o skutecznej nauce języków obcych (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

dr Grzegorz Śpiewak W efektywnej nauce języków obcych fundamentem jest przyjęcie postawy "yes we can"

- Są też badania, które pokazują, że nie tylko dzieci, ale także seniorzy bardzo dobrze uczą się języków obcych. Oni bardzo często mają autentyczną motywację i pasję do uczenia się. Czasem powodem jest sytuacja w rodzinie, żeby porozumieć się z zięciem lub wnukiem - mówi dr Grzegorz Śpiewak. A czy do uczenia się języków obcych potrzebne są specjalne predyspozycje?

- To jest trudne pytanie. Jeśli powiem, że niektórzy je mają, to cała reszta nie będzie chciała się uczyć. Ja uważam, że człowiek zdeterminowany jest w stanie bardzo wiele osiągnąć - podkreśla dr Grzegorz Śpiewak. W rozmowie z Justyną Majchrzak metodysta tłumaczy też, dlaczego dziś znajomość angielskiego jest standardem, co może nam dać znajomość języka chińskiego oraz dlaczego jego zdaniem "deklarowany perfekcjonizm" przeszkadza w przyswajaniu języków obcych. 

Sprawdź też:
literki angielski 1200x660.jpg
Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Weronika Puszkar sprawdza też, jak szybko i skutecznie zapamiętywać nowe słówka.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Grzegorz Śpiewak (wykładowca w nowojorskiej uczelni New School, autor materiałów dydaktycznych i akademickich, członek komitetu honorowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL Poland)

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/bch

Czytaj także

Język na urlopie. Dogadać się jak Polak z Włochem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:30
– W przeciwieństwie do Włochów Polacy mówią przynajmniej trochę w jakimś innym języku. A u nas to masakra – mówił Chris Terzoni, Włoch, który nauczył się nie tylko polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Języki obce. Zawsze warto ich się uczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:54
- Żyjemy we wspaniałych czasach. Wystarczy parę minut dziennie, aby poprawić znajmość danego jezyka. Nigdy nie jest za późno na jego naukę - mówiła w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem dr Joanna Kic-Drgas z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  
rozwiń zwiń