Dlaczego warto się badać? Różowy Październik i Movember już nadchodzą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 13:49
Po wakacyjnej labie wracamy do pracy, na studia, do codziennych obowiązków. W tym czasie przypominamy też, że warto się badać i o tym nie zapominać. Szczególnie przypominają o tym akcje Różowego Października oraz miesiąca nazwanego Movember - by pamiętać o profilaktyce raka. 
Dlaczego warto się badać? Różowy Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Movember to akcja listopadowa mająca na celu propagowanie wiedzy o raku jąder.
Dlaczego warto się badać? Różowy Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Movember to akcja listopadowa mająca na celu propagowanie wiedzy o raku jąder. Foto: shutterstock.com/Lopolo
 • Polacy nieszczególnie lubią się badać. Jednak o zdrowie powinniśmy dbać również wtedy, gdy jesteśmy zdrowi. 
 • Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę dlaczego warto się badać, jednak z praktyką wciąż nie jest dobrze. 
 • Studenci projekt Profilaktyka First wskaże nam badania, które powinniśmy wykonać. Będzie to spersonalizowana lista. 
 • Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Nazywany jest Różowym Październikiem. 
 • Movember - to akcja listopadowa, skierowana do mężczyzn i zachęcająca do samobadania jąder. 

Polacy nieszczególnie lubią wizyty u lekarzy i badania. My przypominamy, dlaczego warto się badać i jak ważna jest profilaktyka zdrowia. - Z dostępnych danych wynika, że dziś mamy do czynienia z trendem wzrostowym jeśli chodzi o badania profilaktyczne - mówi Karol Sadowski, student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor projektu Profilaktyka First. - Z roku na rok coraz więcej ludzi jest świadomych i badania wykonuje. 

Liczne programy zachęcające do profilaktyki zdrowia sprawiły, że nasza świadomość jest większa, wciąż jednak mamy braki w praktycznym zastosowaniu tej wiedzy. 

- W mojej bańce, bańce medycznej, ta sytuacja wygląda nieco lepiej, jednak już znajomi niezwiązani z medycyną niestety aż tak bardzo na to nie zważają - zauważa gość Jeremiego Angowskiego. - Wielu kieruje się myślą, że są młodzi i zdrowi. 


Posłuchaj
10:53 czwórka pierwsze słyszę 28.09.2023 profilaktyka.mp3 Dlaczego warto się badać? - podpowiada Karol Sadowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Karol Sadowski zwraca uwagę, że właśnie, gdy nic się nie dzieje z naszym organizmem powinniśmy zadbać o badania. - Właśnie w takim czasie te badania nie są inwazyjne i trwają krótko - podkreśla. - Gdy to zaniedbamy, to może się to na nas odbić. 

Jakie badania zrobić?

Jeśli nie wiemy od jakich badań zacząć może nam pomóc studencki projekt Profilaktyka First. - Użytkownik, który chciałby skorzystać z naszej strony najpierw musi wypełnić znajdujący się na niej formularz - wyjaśnia gość Czwórki. - Tam wpisuje swoje dane, wiek, płeć, predyspozycje, choroby, na które choruje. Nasz algorytm generuje mu spersonalizowany samoaktualizujący się harmonogram badań - dodaje. 

Wśród zalecanych badań możemy znaleźć:

 • badania krwi - morfologię
 • jonogram
 • mierzenie ciśnienia krwi
 • USG jamy brzusznej
 • kontrolę uzębienia
 • wizytę u okulisty
 • badanie moczu etc. 

Rekomendacje opracowane przez studentów oparte są na danych czołowej organizacji zajmującej się profilaktyką - United States Preventive Services Taskforce oraz od polskiego Ministerstwa Zdrowia. 

Różowy Październik i Movember

Nadchodzi październik nazywany Różowym Październikiem, okrzyknięty miesiącem profilaktyki raka piersi, potem - w listopadzie - będziemy przypominać mężczyznom o zagrożeniu rakiem jąder w ramach akcji Movember. 

Nowotwory jąder i piersi pokazują nam jak ważna jest profilaktyka - podkreśla Karol Sadowski. - Oba te nowotwory, wykryte we wczesnej fazie, poprzez samobadanie, mają przeżywalność na poziomie 100 procent. Wraz z zaniedbaniem tej profilaktyki ta przeżywalność spada - szczególnie w przypadku raka piersi. 

Posłuchaj także:

Student medycyny przypomina również, że rak jąder atakuje częściej młodszych pacjentów, poniżej 40 roku życia. Samobadania, jak nazwa skazuje, możemy dokonać sami, w wybranych przez nas warunkach. Jest ono ważne, niezależnie od wieku. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Karol Sadowski (student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor projektu Profilatyka First)

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 09.16

pj

Czytaj także

"Idzie RAK... będzie ZNAK" - tatuaż w miejsce blizn

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:30
Jak podaje Centrum Onkologii w Warszawie, ponad 50 proc. kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Wiele z nich, w formie leczenia, jest poddawanych zabiegowi mastektomii. Monika Zielińska "Mamzeta", artystka sztuk wizualnych, która również zmagała się z tą chorobą, zorganizowała nietypowy konkurs tatuażu, który powstał w miejscu po jej piersi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawstwo szpiku. Helpers' Generation jednoczy studentów w pomaganiu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 18:11
Projekt Helpers' Generation ma już 10 lat. To inicjatywa, która dwa razy do roku jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. 
rozwiń zwiń