Telewizja lat 90. Wciąż mamy do niej sentyment?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 12:59
Świat telewizji zmienia się na naszych oczach, wdzierają się tam nowe technologie, wszystko jest bardzo dynamiczne. Pewien renesans przeżywają jednak programy telewizyjne z lat 90. - "Randka w ciemno", "Na każdy temat", "Miodowe lata" czy "Świat według Kiepskich". Skąd ten fenomen?
Kamil Bałuk autor książki Dawno temu w telewizji w studiu Czwórki
Kamil Bałuk autor książki "Dawno temu w telewizji" w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • W latach 90. XX wieku w telewizji królowały "Randka w ciemno", "Miodowe lata", "Klan", "Na każdy temat" i inne podobne formaty. 
  • Dziś te programy dostają nowe życia, są reinterpretowane i przywoływane jako obrazy historii. 
  • Bohaterów tych programów Kamil Bałuk zdecydował się zapytać o te produkcje. Stworzył książkę "Dawno temu w telewizji". 

W mediach społecznościowych tworzone są grupy, w których toczą się dyskusje o dawnych programach telewizyjnych. "Randkę w ciemno", "Na każdy temat", "Miodowe lata" czy "Klan" wspominają starsi, ale i dużo młodsi widzowie. Nie brakuje tam osób z roczników '95, '96. 

Telewizja lat 90. Sentyment do pierwszych produkcji 

- Telewizja żyje swoimi fragmentami - przyznaje Kamil Bałuk, dziennikarz, publicysta, autor książki "Dawno temu w telewizji". - Telewizja jest reinterpretowana. A pandemia dość dobrze to rozkręciła. Zaczęła to Olga Drenda eseistycznymi refleksjami, potem Bartek Czarkowski wymyślił program "Dawno temu w telewizji", by spotykać się z ludźmi telewizji sprzed lat. A potem to poszło: podcasty, profile sentymentalne, grupy - dodaje. 

Każdy ze stworzonych w latach 90. programów to tekst kultury, dokument czasu. - One są konkretnym czasem w historii Polski - mówi gość Czwórki. - Dziś możemy opowiadać sobie te czasy, rozmawiając z twórcami. Trzeba podkreślić, że ci twórcy w tych masowych formatach próbowali upychać rzeczy, które głupie nie są. Moim zdaniem banał i głupota do telewizji wdarły się po 2005. 


Posłuchaj
18:54 czwórka pierwsze słyszę 26.10.2023.mp3 O programach telewizyjnych lat 90. opowiada Kamil Bałuk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dawniej i dziś

Nazwiska autorów i prowadzących programy z lat 90. pamiętamy do dziś. Kamil Bałuk zdecydował się opowiedzieć ich telewizyjne losy, przez rozmowy z nimi. Zwraca też uwagę na to, co ci ludzie robią dziś. 

  • Mariusz Szczygieł się zremiksował w stronę ambitną, z dużym sukcesem;
  • Jacek Kawalec nie mógł oderwać się od swojej łatki prowadzącego "Randkę w ciemno", choć podejmował wiele dobrych prób;
  • Ilona Łepkowska czy Okil Khamidov mają niezwykle wysokie kompetencje, ale cenią sobie skuteczność mierzoną popularnością i oglądalnością;
  • Michał Fajbusiewicz zaś zamyka rozmowę, a może otwiera, pytaniem: jeśli ci coś wychodzi, ludzie tego chcą, to czy przestałbyś to robić? - mówi gość Kamila Jasieńskiego. 

Kamil Bałuk zobaczył niezwykły potencjał w rozmowach z dawnymi twórcami telewizji. W rozmowie wraca także do serialu "Świat według Kiepskich", który realizowany był przez Okiła Khamidova, Tadżyka. - On ma wyczucie, jest jednym z ojców założycieli gatunku paradokumentu w Polsce. Serial o Kiepskich budził kontrowersje, pytania o obraz Polaków, choć założenia i początki były całkiem ambitne. Jego popularność wynikała z tego, że każdy oglądający w Kiepskim widział swego sąsiada, a nie siebie - dodaje. 

Dziś telewizyjni twórcy do swoich ról wracają z uśmiechem, tęsknotą, sentymentem, ale nierzadko pojawia się w nich poczucie wstydu czy złość. "Dawno temu w telewizji" to niezwykła wyprawa w dawne czasu i współczesne emocje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Kamil Bałuk (dziennikarz, publicysta, autor książki "Dawno temu w telewizji")

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 09.22

pj

Czytaj także

"Papcio Chmiel udomowiony". Twórca we wspomnieniach bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 15:00
- My się nigdy nie nudziliśmy. Tata nawet swoim wyglądem podkreślał, że nie ma czegoś takiego jak szarość. Wszystko, choć oddzielone czarną kreską, było w naszym życiu kolorowe - wspominała Monique Lehman, córka Henryka Jerzego Chmielewskiego. 7 czerwca przypada setna rocznica urodzin Papcia Chmiela. 
rozwiń zwiń