Masło - na smak, na zdrowie i na święta

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 09:56
Adrianna Marczewska, dziennikarka kulinarna i szefowa kuchni, jednoznacznie twierdzi, że bez masła nie ma dobrej kuchni. Konsekwentnie stosuje je w wielu potrawach, poleca na grillowe spotkania i wigilijny stół. 
masło
masłoFoto: shutterstock/denise1203
  • Masło jest niezwykle ważnym składnikiem w naszej kuchni. 
  • Wiążą się z nim też niezwykle ważne wspomnienia wielu z nas. 
  • Adrianna Marczewska zdradza przepis na domowe masło. 
  • Ten składnik wykorzystywany jest w ogromnej ilości kulinarnych przepisów. 

Adrianna Marczewska, szefowa kuchni i dziennikarka kulinarna, nazywa masło odpowiednikiem miłości. Taki tytuł nosi też jej najnowsza książka, w całości poświęcona masłu. "Masło to źródło przyjemności, smak wspomnień z dzieciństwa i tajny składnik udanych potraw. Sprawia, że wszystko smakuje lepiej" - pisze. 

Jak smakuje masło?

- Masło towarzyszyło mi w życiu na wiele różnych sposobów, też w wielu ważnych momentach - przyznaje w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Pamiętam jak z moim tatą jeździliśmy do piekarni na Lubelszczyźnie. Był późny wieczór, koło 21, bo wtedy był wypiekany chleb i wielkie rogale wypełnione czekoladą. Połowę tego chleba wyjadaliśmy w drodze do domu, był lekko parzący, z chrupiącą skórką. W domu na stole od razu pojawiało się masło. Ono zmieniało kromkę chleba w coś wyjątkowego, w prawdziwy rarytas. 

Dobre masło charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. - Moim daniem powinniśmy pożegnać wszystkie margaryny i produkty masłopodobne, a jeść masło, które ma minimum 82-83-84 procent tłuszczu - poleca ekspertka. - W zależności od regionu Polsku masło może mieć różny kolor. 

Dziś mleczarnie sprzedają mleko wielkim firmom; one, według wytycznych i norm, przechowują je i wyrabiają z niego masło. - Dawniej, to prawdziwe, wiejskie masło miało bardzo różny smak, który zmieniał się z każdą porą roku, zależności od tego co jadły krowy - zdradza Adrianna Marczewska. - Raz na jakiś czas warto zrobić sobie domowe masło, albo kupić je w lokalnej, małej wytwórni. 

Masło w USA

Masło znane jest nie tylko w Europie, ale też w Stanach. Tam ma ono jednak nieco inny smak czy kolor. - Wszystko zależy od tego, czy masło robione jest ze słodkiej czy z zakwaszonej śmietanki. Mogą się państwo zdziwić, że tam masło często jest białe. Ono smakuje nieco inaczej - zdradza szefowa kuchni. - Warto też wiedzieć, że rdzenne ludy obu Ameryk, ale też australijscy Aborygeni czy Afrykanie nie tolerowali laktozy, więc tam masło nie jest takim produktem popularnym jak w innych zakątkach świata. 

Nie ma osoby, która wynalazła masło, choć zdaniem Czwórkowego gościa należałby jej się pomnik. Masło powstawało samo wszędzie tam, gdzie było zwierzęce mleko. - W buteleczce mleka przytroczonej np. do siodła masło pojawiało się samoistnie - wyjaśnia Adrianna Marczewska. 

Jak zrobić masło w domu?

Masło jest bardzo prostym produktem do przyrządzenia go w domu. Wystarczy nam słodka śmietanka, ewentualnie odrobina soli. - Taką śmietankę ubijamy za pomocą trzepaczki, domowego miksera czy nawet tylko słoika. Ubijamy tak długo, aż wytrąci się nam masło. Maślaną bryłkę dobrze formujemy w chłodnej wodzie i mamy masło. Ja lubię dodać do niego szczyptę soli - poleca ekspertka.

Takie masło to świetna baza dla maseł smakowych. Ono samo smakuje wyśmienicie, ale możemy też zrobić masło solone, czosnkowe, ziołowe. - W mojej książce podaję przepis na masło korzenne, z pomarańczą. Możemy je zrobić w wersji wytrawnej i na słodko. Masła smakowe otwieraj wiele możliwości - podkreśla. - Można też zrobić masło wędzone. Ja robię je podczas letnich ognisk, a potem trzymam w zamrażalce. 

Czytaj także:

Czy masło jest zdrowe?

Przez lata wokół masła narosło sporo mitów. Jedni mówili, że jest zdrowe, inni, że bardzo nam szkodzi. - Masło to przede wszystkim witamina A, która świetnie działa na nasz wzrok - mówi gość Czwórki. - To też witamina D, która wzmacnia kości, witamina E, zwana eliksirem miłości. Tłuszcze są nam potrzebne, by witaminy się wchłaniały. Przez lata była taka opowiastka, że masło ma w sobie zły cholesterol i źle wpływa na nasze zdrowie. Dziś wiemy, że im więcej wprowadzamy cholesterolu z pożywieniem tym mniej produkuje go nasza wątroba. O wiele bardziej szkodliwe są tłuszcze trans, których w maśle nie ma, ale znajdziemy je np. w margarynach. 

Trudno powiedzieć jaki jest tygodniowy limit konsumpcji masła. Warto pamiętać, że jest ono królem kuchni, otwiera nam drzwi do najważniejszych technik kulinarnych:

  • na maśle przyrumieniamy kromkę na patelni
  • używamy go do pieczenia pieczeni
  • stabilizacji sosów i kremów
  • jest obecne w piekarni i w cukierni. 

- Masło towarzyszy nam we wspomnieniach i najważniejszych momentach w życiu - mówi Adrianna Marczewska. - Umiejętna praca z tym produktem sprawia, że życie jest przyjemne i smaczne.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Adrianna Marczewska 

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Tomasz Strzelczyk: trendy przychodzą i odchodzą, a prawdziwa kuchnia zostaje

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:04
"Oddasz fartucha" to jeden z najbardziej popularnych polskich kanałów kulinarnych w serwisie YouTube. Jego autor przekonuje nas do tradycyjnej kuchni polskiej, którą pamiętamy z dzieciństwa. Jego zdaniem nawet zupa mleczna z zacierkami może być przysmakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roślinna kuchnia kresowa. Zupa migdałowa, barszcz mleczny i ziemniaki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 14:24
Kichyłki, kutyki, mandryki, cebulniki, bałabuchy, kryżawki - przysmaki kuchni kresowej dwudziestolecia międzywojennego znakomicie odnajdują się w dzisiejszym wegetariańskim menu. - Są świadectwem wielokulturowego dziedzictwa. Kuchnia kresowa jest wciąż żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie - mówił Paweł Ochman, autor książki "Roślinna kuchnia kresowa".
rozwiń zwiń