Polskie Radio
Section05
smak

Salceson najgorszą mięsną potrawą na świecie! – Czuję się urażony – reaguje mistrz kuchni Grzegorz Łapanowski

Według autorów strony Tasteatlas salceson to najgorsza potrawa z mięsa na świecie. Na drugim miejscu przygotowanego przez ten popularny kulinarny portal rankingu uplasowało się słowackie salami, a na trzecim szynka przygotowywana w amerykańskiej Wirginii. Ta wiadomość poruszyła naszych słuchaczy, ale także znakomitego szefa kuchni Grzegorza Łapanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie kuchnia polska smak wędliny Grzegorz Łapanowski Piotr Firan Radosław Nałęcz kuchnia regionalna Trójka

Pączek z marmoladą. "W Tłusty Czwartek staje się symbolem polskości"

Mogą być z lukrem lub cukrem pudrem, posypane kruszoną czekoladą lub wiórkami kokosowymi. Najważniejsze żeby były na stole w Tłusty Czwartek, co poza granicami Polski wcale nie jest takie oczywiste. O ile Włosi mają tradycje karnawałowych wypieków, to już w Meksyku nie ma takiego zwyczaju. Jednak tam gdzie są Polacy, tam również zawędrował polski pączek z marmoladą lub wspomnienie o nim. - W Tłusty Czwartek pączek staje się symbolem polskości - przyznaje Sabina Poulsen, Polka z Wysp Owczych.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał pączki faworki słodkości Rzym Bolonia Włochy Wyspy Owcze Meksyk tradycja smak Małgorzata Frydrych

Napój, który pobudza cały świat

Statystycznie każdy mieszkaniec Ziemi, od noworodka po staruszka, wypija rocznie 50 filiżanek kawy. Ale zanim podbiła świat, odbyła długą drogę. Ten niezwykły napój od zawsze nie tylko pobudzał, ale też budził uczucia. Nie przypadkiem swoją piękną, seksowną, zawsze elegancką i uniwersalną sukienkę Coco Chanel nazwała "małą czarną" – jak filiżankę kawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kawa smak Etiopia ŚWIAT kuchnia Trójka Anna Kwiatkowska