Komiks, praca i język angielski - rozpocznij dzień z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 07:15
W środowy poranek sprawdzimy, co działo się na największym europejskim Festiwalu Komiksu, który odbył się w ostatni weekend we Francji. Zajrzymy też na rynek pracy i opowiemy o języku angielskim. 
Spędź poranek z Czwórką
Spędź poranek z CzwórkąFoto: Shutterstock

Po 8.15 nasze studio odwiedzi Karolina Kasperska, Head of English Programmes British Council, z którą porozmawiamy jak język angielski zmienił swoją rolę - z języka obcego zmienił się w integralną część naszego życia. Znajomość angielskiego nie jest już umiejętnością, która wyróżni wśród innych nasze CV, ale standardowym oczekiwaniem pracodawcy. Jak zmienia to jego nauczanie i uczenie się? Czy cyfryzacja i sztuczna inteligencja mogą w tym pomóc?

O 8.40 przeniesiemy się na rynek pracy. Okazuje się, że aż 22 procent Polaków planuje dorobić do swojej pensji, a i aż 52 procent firm szuka pracowników dorywczych. To dane z pierwszego w tym roku Wskaźnika Pracy Dorywczej - W I kwartale 22 procent zapytanych zamierza szukać dodatkowego zajęcia. Skłaniają ich do tego przede wszystkim wysokie koszty życia i rosnące ceny (53 procent wskazań). W szczególności młodzi Polacy potrzebują dodatkowego źródła dochodów. W gronie 20- i 30-latków co trzeci planuje podjąć pracę dorywczą.

W ostatni weekend stycznia we francuskim Angouleme odbył się po raz 51. największy europejski Festiwal Komiksu - Festival International de la Bande Dessinée d'Angoulême. Impreza organizowana jest od 1974 roku. W naszym studiu tuż po 9.15 zagości Szymon Holcman, który opowie o tej niezwykłej imprezie, zdradzi, jak odnajdują się tam Polacy i nasz komiks. 

Zapraszamy również na serwis kulturalny i sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (31.01) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj/gs

Czytaj także

Ojcowie polskiego komiksu. Czy Norwid tworzył opowieści graficzne?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 11:49
Komiks uznajemy za formę sztuki, która powstała i rozkwitła w XX wieku. Paweł Chmielewski udowadnia jednak, że jej korzenie sięgają dużo głębiej, a opowieści graficzne polscy autorzy tworzyli nawet w XVII wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 11:40
Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
rozwiń zwiń