Jak fast fashion widzą przedstawiciele pokolenia Z?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 12:02
"Fast fashion. Warto było? - takie pytanie organizatorzy studenckiej, kulturalnej debaty w Krakowie zadali sobie i uczestnikom. Z pewnością widać, że rośnie świadomość na temat "szybkiej mody" wśród generacji Z. Młodzi też zauważają brak w pełni etycznych alternatyw dla niej. 
Na wyprzedaży, pod wpływem chwili, po okazyjnej cenie nieprzemyślane zakupy ubrań są nie tylko wyzwaniem dla naszego portfela, ale i zagrożeniem dla planety
Na wyprzedaży, pod wpływem chwili, po okazyjnej cenie… nieprzemyślane zakupy ubrań są nie tylko wyzwaniem dla naszego portfela, ale i zagrożeniem dla planetyFoto: Shutterstock/New Africa
  • W Krakowie odbyła się studencka debata "Fast fashion. Warto było?"
  • Wśród przedstawicieli pokolenia Z cały czas rośnie świadomość zagrożeń ekologicznych. Dostrzegają problemy generowane też przez świat mody. 
  • Zetki coraz częściej rezygnują z sieciówek na rzecz secondhandów, ale zwracają uwagę na brak w pełni etycznych alternatyw dla fast fashion. 
  • W secondhandach łatwiej odkrywają swój styl. Przyznają, że takie zakupy są też pewnym początkiem rewolucji w ich życiach. 

Przemysł modowy ma ogromny wpływ na środowisko. Ubrania produkuje się szybko, mniej stawia się na jakość, zużywa ogormne ilości wody, a warunki, w jakich pracują i jak opłacane są osoby je szyjące nie zawsze są etyczne. Nowe bluzeczki, spodnie, swetry szybko trafiają do sklepów, by równie szybko, wraz z nowym sezonem je opuścić. Statystyczny Europejczyk co roku kupuje 26 kg nowych ubrań. 11 kilogramów ubrań pozbywa się. 

Problemy związane z fast fashion dostrzegają także przedstawiciele młodego pokolenia. Na krakowską studencką debatę "Fast fashion. Warto było?" przybyły Zetki zainteresowane tematem. - Wraz z narastającą świadomością, działaniami online, zwłaszcza na platformie Tiktok generacja Z dostrzega problem "szybkiej mody". Widzimy ją jako coś nasączone ciemnymi odcieniami, jako coś z czego niekoniecznie należy korzystać - mówi Isabella Eden, koordynatorka filaru kultury All in UJ, współorganizatorka debaty. - Być może problem dostrzega tylko część osób, dyskutowany jest w określonej "bańce", jednak ta wiedza rozpowszechniana jest dalej. 

Posłuchaj
08:54 czwórka pierwsze słyszę 04.03.2024 fast fashion 9.15.mp3 Jak pokolenie Z patrzy na fast fashion? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wiedza i świadomość na temat zrównoważonej mody rośnie. Młodzi dostrzegają, że lepiej kupować w sklepach secondhand. - Zetki widzą negatywny wpływ mody na środowisko, dostrzegają problemy społeczne z tym związane, widzą gorszą jakość produktów - wymienia gość Marty Zinkiewicz. - Często za spostrzeżeniami idą działania, albo próby działań. Młodzi też zauważają, że nie ma wpełni etycznych alternatyw dla fast fashion. 

Wszystko poza fast fashion wymaga od nas wysiłku 

Isabella Eden zwraca uwagę, że kupowanie w lumpeksach wymaga też pewnych umiejętności: wyszukiwania, czytania metek, znajomości marek, a także czasu. Zakupy w secondhandach wymagają włożenia pewnego trudu. - Można też ubrania przerabiać, robić je na szydełku. To jednak niewiele osób potrafi, i raczej takie zajęcia traktowane są jako hobby - mówi gość Czwórki. - Niestety wszystko poza fast fashion wymaga od nas wysiłku. 

Uczestnicy studenckiej dyskusji zauważyli jednak, że rezygnując z fast fashion, decydując się na secondhandy, wchodzimy na drogę zmiany w sposobie życia, dokonujemy pewnej rewolucji, rezygnujemy z pędu codzienności. - Chodzenie do lumpów jest trochę jak przygoda, jak poszukiwanie skarbów - ocenia Isabella Eden. - Jednak zanim cokolwiek kupimy powinniśmy mieć uważność na to co już mamy - taki sformułowaniem możemy podsumować całą naszą dyskusję. Pierwszy krok w walce z fast fashion to świadomość tego, co już się posiada. 

Styl w secondhandzie

Zakupy w secondhandach, wymianki z koleżankami nie spowodują wcale, że przestaniemy być modne czy modni. - W lumpach znajdziemy większą różnorodność ubrań. Z pewnością to tam kupimy coś wyjątkowego, oryginalnego. W sieciówkach rzeczy mają podobny styl - podkreśla gość Czwórki. - Dziś najpopularniejsze style to powroty do mody przełomu wieków, lat 70., 80., czy style timeless. Zakupy w secondhandach nie są dla nich zagrożeniem. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMarta Zinkiewicz

Gość: Isabella Eden (koordynatorka filaru Kultury All in UJ)

Data emisji: 04.03.2024

Godzina emisji: 9.21

pj

Czytaj także

Jak kupić dobrą kurtkę w lumpeksie?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 14:00
Loom.pick to "dwójka ziomali, którzy chodzą po lumpach". Pytamy Michała i Krzyśka, jak znaleźć i wybrać kurtkę zimową czy jeansy w stylu vintage. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metka prawdę ci powie? Ufaj sprawdzonym certyfikatom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 11:33
Obecnie jeszcze producenci na metkach ubrań mogą napisać wszystko. Jednak już wkrótce wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa, która zobowiąże ich do podawania prawdziwych, konkretnych informacji. Aleksandra Włodarczyk, autorka profilu Świadomy Konsument Mody, podkreśla, że warto ufać sprawdzonym certyfikatom, które działają już dziś - one uchronią nas i planetę. 
rozwiń zwiń