Moda a ekologia. "Świadomy konsument to taki, który kupuje mniej"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 10:50
- Przemysł odzieżowy ma ogromny wpływ na środowisko, i nie chodzi tu tylko o ślad wodny, węglowy czy o chemikalia - mówi Aleksandra Włodarczyk, autorka bloga "Świadomy konsument mody". - Bez względu na to, z czego zrobione jest ubranie, zostawia ono ślad w środowisku.
Fast fashion przyczyniło się do olbrzymiej nadprodukcji odzieży, a statystyki przewidują, że do 2030 roku ma ona wzrosnąć o kolejne 63 proc.
Fast fashion przyczyniło się do olbrzymiej nadprodukcji odzieży, a statystyki przewidują, że do 2030 roku ma ona wzrosnąć o kolejne 63 proc. Foto: New Africa/Shutterstock.com
  • Do 2030 roku produkcja mody ma wzrosnąć o kolejne 63 proc.
  • Tymczasem już dziś branża odzieżowa odpowiada za 69 proc. śladu wodnego i 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie.
  • Tylko 1 proc. ubrań w przemyśle tekstylnym podlega dziś regularnemu recyclingowi.
  • Reszta trafia na śmietnik i tworzy toksyczne góry odpadów niebezpiecznych dla zdrowia.

Ile wody trzeba zużyć do produkcji tiszertu?

Woda jest potrzebna niemalże na każdym etapie produkcji odzieży, podobnie jak chemikalia. - Zaczyna się już od uprawy bawełny, która jest szczególnie wodochłonnym surowcem i odpowiada za 69 proc. śladu wodnego włókien, które produkuje się w przemyśle odzieżowym - tłumaczy ekspertka. - Na jedną tonę gotowych ubrań potrzebujemy 200 ton wody, tymczasem według danych UNICEF już 4 miliardy osób mają problemy z dostępem do wody pitnej przynajmniej przez miesiąc w roku.

Jednak kupowanie ubrań, które nie mają w składzie bawełny, nie jest rozwiązaniem, bo jak podkreśla rozmówczyni Kamila Jasieńskiego, każdy produkt, jaki kupujemy, generuje potrzebę na jakieś surowce. Dlatego najbardziej istotnie jest to, żeby kupować w sposób odpowiedzialny. - A to znaczy, że w ogóle powinniśmy ograniczyć zakupy - podkreśla blogerka.

Syntetyki z sieciówek (i nie tylko)

62 proc. ubrań, które dziś są dostępne na rynku, to syntetyki. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in.:

  • poliester
  • nylon
  • spandex, czyli elastan
  • poliuretan
  • akryl, który m.in. wykorzystywany jest do produkcji swetrów z sieciówek

Posłuchaj
11:52 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - moda 04.01.2024.mp3 Jak moda wpływa na środowisko i co powinniśmy zrobić z nadprodukcją? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Marki "real time fashion" 

Świat mody generuje też ślad węglowy. Przemysł odzieżowy jest odpowiedzialny za 10 proc. emisji wszystkich gazów cieplarnianych. To więcej, niż generuje cały międzynarodowy transport lotniczy i transport morski. Tymczasem gotowych ubrań mamy na kolejnych sto lat, więc powinniśmy wchodzić w gospodarkę cyrkularną, a nie produkować nowe rzeczy i dowozić je z dalekiego Wschodu do Europy i do Stanów Zjednoczonych.

- Fast fashion przyczyniło się do olbrzymiej nadprodukcji, a statystyki przewidują, że do 2030 roku produkcja mody ma wzrosnąć o kolejne 63 proc. Wpływ na to mają marki "real time fashion", które dziennie wypuszczają kilka tysięcy nowych modeli i kolorów - zaznacza Aleksandra Włodarczyk. - Nie jest łatwo się z tego wycofać, ale pomóc może sprawne i egzekwowalne prawo. W sytuacji, w której konsumenci nie mają jeszcze pełnej świadomości, tylko odpowiednie przepisy nałożone na producentów mogą zmienić ten stan rzeczy.

Zobacz także:

Tylko 1 proc. ubrań w przemyśle tekstylnym podlega dziś regularnemu recyclingowi, a wyrzucamy ich 92 mln ton rocznie - w samej Unii Europejskiej - 7 mln ton. To daje nam ok. 15 kg na osobę.

Góry ciuchów niebezpieczne dla zdrowia

Z jednej strony uważamy się za coraz bardziej świadomych konsumentów, uważnie czytamy metki i zwracamy uwagę na jakość, ale jednocześnie kupujemy więcej ubrań niż nasi rodzice, więcej ich wyrzucamy - ale co najbardziej alarmujące - nosimy je zdecydowanie krócej. - To, że kupujemy dużo za dużo, wynika z różnych czynników i nie zawsze ma związek z realnym zaspokajaniem naszych potrzeb, a bardziej z zaspokojeniem braków emocjonalnych - mówi autorka bloga "Świadomy konsument mody". - Produkujemy toksyczne góry śmieci i sami narażamy swoje zdrowie.    

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Włodarczyk (autorka bloga "Świadomy konsument mody").

Data emisji: 04.01.2024

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OuQier: buty kocham, z butami lubię się bawić

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 13:28
Farby, pędzle i buty to podstawowe materiały, które znajdziemy w pracowni Jana Galicy, znanego w sieci jako OuQier. Artysta od czterech lat zajmuje się customizacją obuwia, maluje na nich wszystko, co sobie wymarzymy. 
rozwiń zwiń