Rower na zamówienie. O customizacji dwóch kółek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 18:30
Adrian Łucejko projektuje, konstruuje i buduje rowery. Robi to od ukończenia studiów w 2009 roku. - Trafiłem na projektowanie wnętrz, a w rowery wkręcił mnie kolega z ławki. Nie jestem w stanie policzyć, ile modeli już zrobiłem, ale wiem, że moje projekty "jeżdżą" po Stanach Zjednoczonych i po Australii - opowiada gość Czwórki.  
Adrian Łucjan zajmuje się projektowaniem rowerów.
Adrian Łucjan zajmuje się projektowaniem rowerów. Foto: Custom Bikes/mat. promocyjne
  • Rower customowy to pojazd jedyny w swoim rodzaju.
  • Nie powstaje w masowej produkcji, jest robiony na zamówienie. 
  • Projektowaniem rowerów customowych zajmuje się Adrian Łucejko.
  • Swoją pasję zawdzięcza koledze ze studiów oraz złodziejowi rowerów.

Rower customowy czyli jaki?

Rowery Choppery, lowridery czy cruisery, ale także oryginalne górale czy szosówki - te typy pojazdów zaliczane są do rowerów customowych.  Gość Czwórki robi je od 15 lat, a pierwszy egzemplarz stworzył u kumpla w garażu. - Złożyłem go z randomowych części, które znalazłem w piwnicy. Wsiadłem, pojechałem i już przy tej zajawce zostałem - wspomina Adrian Łucejko. - Może dziwnie to zabrzmi, ale decyzję o tym, że będę robić takie pojazdy, pomógł mi podjąć złodziej, który ukradł mi tem pierwszy rower. Pomyślałem, że jest zapotrzebowanie i że muszę zrobić kolejny. 

Surowe ramy jadą w świat

Projektant i designer zajmuje się głównie tworzeniem ram, czyli robieniem podzespołów. - Myślę, że mój "urobek" można już liczyć w setkach, a kto wie, czy nie w tysiącach. Na początku każdego roku obiecuję sobie robić takie statystyki, ale jak dotąd jeszcze mi się to nie udało - przyznaje. - Głównie zgłaszają się do mnie koneserzy i znawcy tematu z różnych części Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady. Wysyłam im surowe ramy, a oni sami składają sobie cały pojazd, albo przekazują go w dobre ręce.

Design, ergonomia i wygoda

Rowery customowe w Polsce pojawiły się na początku XXI wieku, ale ich historia zaczęła się dużo wcześniej w Stanach Zjednoczonych. - Te pojazdy są wariacją wyobraźni różnych ludzi. Kto ma wizję, ten ją realizuje. W moich rowerach staram się, żeby były atrakcyjne wizualnie, ergonomiczne, wygodne i dopasowane do właściciela. To dla mnie podstawa użytkowego projektowania - podkreśla Adrian Łucejko.   

Posłuchaj
18:03 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rowery 15.04.2024.mp3 Customizacja rowerów - jak to się robi? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- To muzealna robota, trzeba mieć zwinne ręce, żeby wszystkie elementy dokładnie dopasować, bo tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Czasami trzeba się na przykład pobawić w zaplatanie kół w szprychy - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - To nie zawsze jest przyjemne, dlatego wolę zostać przy projektowaniu. Ale mem też odpowiednich ludzi, którzy mi w tym pomagają. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Adrian Łucejko (designer i projektant rowerów)

Data emisji: 15.04.2024 

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Meble z duszą. "Skarby, które leżą na śmietniku"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 12:30
To, co inni uważają za "brzydki PRL" i wyrzucają na śmietnik, dla niej jest cenną pamiątką. Kasia Szyszko ratuje przedmioty - zapomniane i skazane na śmierć. Na swoim profilu Retro_Sekcja podpowiada, jak zadbać o to, co ma swoją historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geekmadman i figurki z drugiej ręki. "To hobby i biznes"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 10:50
Aureliusz Pasterny kolekcjonuje figurki z gier, seriali, filmów i komiksów. Robi to od dziecka, więc udało mu się zgromadzić imponującą kolekcję. Swoim hobby dzieli się na Instagramie jako Geekmadman.
rozwiń zwiń