"Toksyczny mściciel" - tak straszny że aż piękny

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 10:10
- Jest to bez wątpienia film zły, ale inaczej. Według mnie prowadzi on jakiś rodzaj dyskursu z kinem z lat 60. - mówi dr Jacek Rokosz, znawca kina klasy B.
Audio
  • Kolejny kultowy, bardzo zły film - "Toksyczny mściciel" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Bać się czy śmiać? Połyskujący ortalion, tandetne efekty specjalne, slapstickowe gagi, masa golizny i krwi - to świat horrorów klasy B, którego Toksyczny mściciel jest kultowym reprezentantem
Bać się czy śmiać? "Połyskujący ortalion, tandetne efekty specjalne, slapstickowe gagi, masa golizny i krwi" - to świat horrorów klasy B, którego "Toksyczny mściciel" jest kultowym reprezentantemFoto: Glow Images/East News

"Toksyczny mściciel" powstał w latach 80. w kultowej, amerykańskiej wytwórni Troma Entertainment, i jak twierdzą znawcy filmów tego gatunku, jest to bez wątpienia jeden z ich największych sukcesów - fascynuje się nim nikt inny jak Quentin Tarantino.

Opowiada historię Melvina, nieudacznika, który mieszka w fikcyjnym miasteczku Tromaville. Bohater na co dzień pracuje jako sprzątacz siłowni, gdzie jest ciągłym obiektem kpin ze strony klientów. Pewnego dnia wpada do beczki z toksycznymi odpadami, jego ciało mutuje i zyskuje nadprzyrodzone moce. Wtedy właśnie postanawia walczyć o sprawiedliwość, do czego używa m.in. swojego mopa.

- To nie jest film, który próbuje być poważny - przekonuje dr Jacek Rokosz w "Pierwsze Słyszę". W audycji ujawniamy także kto może zagrać "Toksycznego mściciela" w nowej wersji.  

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Goście:  dr Jacek Rokosz (znawca filmów klasy B)

Data emisji: 19.10.2016

Godzina emisji: 6.26

jsz/pj


   

Czytaj także

Kino za rogiem. Największa sieć najmniejszych kin

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 10:00
- Technologia doprowadziła kino do urządzeń, do których się ono nie nadaje - opowiada Maciej Molewski, koordynator projektu przywracającego filmom rangę sztuki i czyniącego zeń przeżycie wspólnotowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Troll 2". Kultowy, bardzo zły film

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 08:38
Niski budżet, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo i fabuła nietrzymająca się kupy to doskonały sposób na najgorszy film w kinematografii. Twórcy "Trolla 2" dodali do tego jeszcze kilka elementów.
rozwiń zwiń