Hatti Vatti: poszukiwałem dźwięków z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 12:00
Wydany nakładem wytwórni MOST Records nowy solowy album "Szum" Piotra Kalińskiego to nowoczesna elektronika, w której archiwalne sample są "przyprawą całości". - Ta płyta jest retrofuturystyczna - mówi w Czwórce Hatti Vatti.
Audio
  • Hatti Vatti o pracy nad albumem "Szum" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Piotr Kaliński czyli Hatti Vatti w Czwórce
Piotr Kaliński czyli Hatti Vatti w CzwórceFoto: Czwórka

Dźwięków z przeszłości różnego pochodzenia Piotr Kaliński szukał w przepastnych archiwach Narodowego Instytutu Audiowizualnego. - Jak wiesz, czego szukasz to się nie gubisz. Moją cezurą był 1989 rok. Chciałem, żeby dźwięki miały taki "komunistyczny sznyt". W ten sposób zawęziłem czas i formę moich poszukiwań - tłumaczy trójmiejski artysta.

Sprawdź też:
syntezator 1200x660.jpg
Antologia muzyki retro. Polska elektronika

Wśród sampli na krążku "Szum" pobrzmiewają echa ścieżek dźwiękowych programów popularnonaukowych z lat 80., eksperymentalna muzyka z kultowych awangardowych animacji, a nawet głos Krystyny Prońko. - Najstarsze sample pochodzą z lat 60. z krótkometrażowych animacji. To było pole do popisu wielu eksperymentujących muzyków, związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia - opowiada Hatti Vatti.          

Album "Szum" powstał w wyniku współpracy artysty nie tylko z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, ale także z holenderskim instytutem Sound & Vision, w ramach międzynarodowego projektu RE:VIVE. W rozmowie z Kamilem Jasieńskim Piotr Kalińśki zdradza, jak dużo czasu spędził w archiwum, jak powstawał teledysk promującego "Szum" utworu "Hero/in" oraz czym zaskoczyło go granie tego materiału z żywymi instrumentami.

Obejrzyj teledysk "Hero/in"

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kaliński czyli Hatti Vatti (muzyk, kompozytor, producent)

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz/kul

Czytaj także

Eltron John: house i techno są jak jazz i rock

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 22:03
- To gatunki stare, które co jakiś czas przeżywają swoją młodość. Staram się nie powodować skojarzeń z jednym brzmieniem. Jest sporo barw i tematów, które lubię, dlatego szukam ścieżek pomiędzy bardzo różnymi rzeczami - mówił w "Klubotece" Eltron John, jedna z bardziej oryginalnych postaci polskiej sceny muzyki tanecznej.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt ekranu". Teksty o nowej kulturze cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:50
- "Efekt ekranu" zbiera teksty wydawane od 8 lat na łamach Dwutygodnika.com. Są tu też teksty nowe. To opowieść o "internetach" ostatniej dekady - jej podsumowanie - mówi Zofia Król, redaktor naczelna Dwutygodnika.com.  
rozwiń zwiń