Hotele, plaże, muzea - kolejne obostrzenia w związku z pandemią zniesione

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 14:03
Polska i kolejne państwa luzują obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa. Jak zmieniła się sytuacja po długim weekendzie majowym?
Audio
  • Jak zmienia się Europa - które obostrzenia przestają obowiązywać? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Zigres

praca zdalna z domu shutt-1200.jpg
Praca zdalna. Koniec gigantycznych open space'ów na zawsze?

Trudna sytuacja gospodarcza na świecie powoduje, że w wielu państwach zmniejszane są obostrzenia związane z pandemią. Tylko w Polsce od 4 maja otwarte mają być - z zachowaniem środków bezpieczeństwa - hotele i niektóre bazy noclegowe, galerie handlowe i instytucje kultury. W tych miejscach obowiązywać jednak będą inne obostrzenia, jak na przykład limit wpuszczanych osób.

ZOBACZ TAKŻE Biżuteria, zegarki - dlaczego w czasie pandemii rezygnujemy z luksusów? >>>


Na takie kroki decydują się także inne kraje europejskie. Na jedną z odważniejszych decyzji zdecydowali się Czesi, otwierając granice. - Ostrożnie obostrzenia znoszą także Włosi, którzy pozwalają mieszkańcom kąpać się morzu, otwierane są także sklepy z artykułami papierniczymi i księgarnie - wymieniała dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego. Francuzi stworzyli zaś interaktywną mapę, która ma pokazywać, gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej osób zakażonych koronawirusem. Czy Francja zdecyduje się na otwarcie szkół - to zależy od poszczególnych departamentów.

ZOBACZ TAKŻE Ekspresowy makaron, pyszna kasza - jak wykorzystać produkty, które mamy w domu? >>>


Do codziennych zajęć powoli wracają też mieszkańcy USA, na przykład na Alasce można zjeść posiłek w restauracji, jednak po zrobieniu rezerwacji, tak by można było kontrolować liczbę klientów. - W Arkansas czy Colorado przywrócono proste zabiegi medyczne, które nie są związane z wirusem - tłumaczyła dr Jolanta Tkaczyk.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 8.15

kd/kul


Czytaj także

"Parszywa Dwunastka" i "Czysta Piętnastka". Najbardziej skażone owoce i warzywa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:53
"Brudna dwunastka", albo "Parszywa dwunastka" oraz "Czysta piętnastka" to aktualizowane co rok listy warzyw i owoców uszeregowanych według stopnia zanieczyszczenia pestycydami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 14:04
Dzięki popularności roślinnych burgerów co roku ocalane jest 250 tysięcy zwierząt, w tym świń i krów - tak wynika z danych organizacji charytatywnej non-profit World Animal Protection.
rozwiń zwiń