Podróże w czasie. Sprawdź, jak na pustyni rozrastał się Dubaj

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:00
Aplikacja Google Earth do niedawna pozwalała na obserwację powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. Niedawno wprowadzono tam czwarty wymiar - czas. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jakim tempie topniały lodowce i jak pośrodku pustyni rozrastał się Dubaj.  
Panorama Dubaju
Panorama Dubaju Foto: shutterstock

Posłuchaj
03:24 CZWÓRKA Pierwsze slysze - google earth 26.04.2021.mp3 Jak podróżować w czasie z Google Earth? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

"Ciekawe narzędzie do nieciekawych zmian"

To największa od 2017 roku aktualizacja tej aplikacji. Nowa funkcja "timelapse" pozwala sprawdzić, jak od lat 80. ubiegłego wieku zmieniła się Ziemia. Projekt powstał w oparciu o 24 mln zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat. - Udało się stworzyć bardzo ciekawe narzędzie, dzięki któremu możemy oglądać bardzo nieciekawe zmiany, czyli to, jak destrukcyny wpływ na rzeki, oceany i lodowce ma działalność człowieka  - mówi Maciej Wernio z Noizz.pl.

Amazon Rainforest, Brazil / Google Earth

Jak działa "timelapse"?

Inżynierowie Google'a stojący za tym pomysłem mają nadzieję, że z nowej funkcji będą korzystać zarówno nowi użytkownicy, jak i naukowcy, potrzebujący informacji o przebiegu linii brzegowej czy procesu deforestacji. - Czekałem na ten dzień, bo to dobra baza danych do eksploracji i obserwacji, w jaki sposób nasza planeta reaguje na zmiany gospodarcze i społeczne na świecie - przyznaje geograf i badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego Mateusz Strzelecki.

Our Cities | Timelapse in Google Earth / Google Earth

Dżungla kurczy się szybko

W ramach projektu powstała też baza blisko 800 filmów poklatkowych z różnych regionów świata. Dzięki niej możemy przekonać się, jak na przestrzeni lat kurczyła się puszcza amazońska czy boliwijska dżungla. - Wszystkim ty, którzy nie wierzą w ocieplenie klimatu, polecam timelapse przedstawiający recesję lodowca Columbia - dodaje rozmówca Martyny Ogonek. - Mocno działające na wyobraźnię są też takie kompilacje z Grenlandii czy Archipelagu Arktycznego w Kanadzie. 

Google Earth Timelapse: Columbia Glacier, Alaska / Google Earth

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowicz

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 07.15

Czytaj także

W pogoni za słońcem. Warto być cyfrowym nomadą?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:19
- Cyfrowymi nomadami zostaliśmy przypadkowo w 2009 roku. Wtedy to jeszcze się tak nie nazywało. Wtedy razem z partnerką ruszyliśmy w podróż, w którą zabraliśmy nasze umiejętności - wspomina Andrzej Budnik, podróżnik i współautor bloga "Los Wiaheros".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podróżować świadomie i odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:20
Niewykluczone, że po Wielkanocy niektóre restrykcje dotyczące podróżowania zostaną poluzowane. Jak przygotować się do wyjazdu? 
rozwiń zwiń