Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/beeboys

Posłuchaj
07:24 CZWORKA Sobotologia - Ksiazniczki 30.01.2021.mp3 Tęsknisz za podróżami? Sięgnij po te książki (Sobotologia/Czwórka)

Japonia piórem Joanny Bator


Posłuchaj
joanna bator 663.JPG
Joanna Bator: "Purezento" to powieść o darach od życia

Laureatka Nagrody Nike - autorka m.in. "Ciemno, prawie noc" i "Piaskowej góry" -  przez wiele lat intensywnie podróżowała po świecie. Zwiedziła Stany Zjednoczone i mieszkała w Japonii, skąd przywiozła pomysł na "Purezento". Książka opowiada historię młodej Polki, która po stracie narzeczonego wyjeżdża do Tokio, aby tam opiekować się domem i kotem znajomej Japonki, którą uczyła polskiego. Trafia na kurs kintsugi, czyli tradycyjnej sztuki naprawy ceramiki za pomocą złota. - Kintsugi to w pewnym sensie metafora życia głównej bohaterki, która też musi sobie "polepić" różne elementy. Co więcej, w Japonii posklejane w ten sposób filiżanki czy talerze od razu zyskują na wartości - opowiada Zofia Karaszewska. - Lektura "Purezento" sprawi też wiele radości miłośnikom haiku, bo w tekście poukrywane są japońskie mini-wiersze.

Czytaj także:

Jeśli zaś chodzi o samą Japonię, stanowi ona tło dla opisywanych przez Bator wydarzeń, ale obecność ducha Kraju Kwitnącej Wiśni jest wyraźnie wyczuwalna na przykład w strukturze języka. - Zdecydowana część akcji rozgrywa się w Tokio, w miejscach, w których pisarka była i dobrze je poznała. To daje szansę czytelnikowi, żeby spojrzeć na metropolię z nieco innej perspektywy - dodaje Karaszewska.    

Zobacz także:

W dwadzieścia języków dookoła świata

Wystarczy znać cztery języki, żeby dogadać się na całym świecie bez pomocy tłumacza. To hindi urdu, angielski, mandaryński i hiszpański Sylwia Stano 

"Babel" to książka o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata - od wietnamskiego po angielski, poprzez koreański, tamilski, turecki, jawajski, perski, pendżabski, japoński, suahili, niemiecki, francuski, malajski, rosyjski, portugalski, bengalski, arabski, hindi-urdu, hiszpański, mandaryński. Gaston Dorren, lingwista i poliglota, przedstawia w niej specyficzne cechy każdego z tych języków, a przy okazji opowiada o wszystkim, co z językiem się wiąże - historii, kulturze, różnych sposobach myślenia i postrzegania rzeczywistości. - Układ tej książki jest taki, że podróżujemy od najmniejszego języka do takiego, który stał się mocarstwem, czyli angielskiego - opowiada Sylwia Stano - Podoba mi się też to, że w rozważaniach o języku autor nie unika filozoficznej refleksji 

Sprawdź również:

Dorren m.in tłumaczy, dlaczego w Japonii kobiety mówią inaczej niż mężczyzn i dlaczego niemiecki to największy dziwoląg wśród języków. Opisuje też lingwistyczny fenomen Indonezji, w której dwieście sześćdziesiąt pięć milionów obywateli zamieszkujący niemal tysiąc wysp, mówi siedmiuset językami.

Czułe oko, uważne ucho: Grażyna Plebanek i Zadi Smith


Zobacz także
Plebanek 663 BB.jpg
Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Znawczynie literatury i autorki bloga "Książniczki" przekonują także do tego, by czytać książki polskich pisarek, które mieszkają za granicą. - Dobrym przykładem jest Grażyna Plebanek. Pisarka na co dzień żyje w Brukseli i to właśnie tam toczy się akcja jej "Nielegalnych związków", historii o zdradzie, namiętności i świecie dyplomacji  - opowiadają ekspertki. - Warto też sięgnąć po twórczość Zadie Smith, Brytyjki, która podróżuje między Londynem i Nowym Jorkiem, i jest tak uważną obserwatorką rzeczywistości, że w jej książkach możemy przejrzeć się, jak w lustrze - podsumowują.   

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 10.38

kul


Czytaj także

Postcrossing - podróże na kartkach pocztowych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 15:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Set jetting. Podróże śladami przebojów kinowych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 18:23
Jetting to charakterystyczny rodziaj turystyki, który polega na odwiedzaniu zakątków znanych z planów produkcji filmowych i telewizyjnych. Fani kina coraz częściej wyruszają w podróż śladami swoich ulubionych bohaterów. 
rozwiń zwiń