Animafest opanowuje Gdańsk. Animacje to nie tylko filmy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:10
Wybrane kina Gdańska od dziś goszczą Międzynarodowy Festiwal Animacji Animafest. To już 7. odsłona tego wydarzenia. W programie stałe punkty, wyczekiwane przez fanów, ale przede wszystkim najnowsze produkcje nagradzane w Sundance, Cannes czy Annecy - największych światowych festiwalach. 
Kadr z filmu Sekret wilczej gromady
Kadr z filmu "Sekret wilczej gromady"Foto: mat.pras./Animafest

Grędziu.jpg
"Nawijaj" - kasety magnetofonowe w muzeum?

- Od lat walczymy z przekonaniem, że animacja to tylko filmy dla dzieci - mówi Michał Grubman, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Animafest. - Animacja to nie tylko filmy Pixara i innych studiów hollywoodzkich. Jest cała masa obrazów, przeróżnych wytwórni, które skierowane są do dorosłych. Poruszają ważne tematy społeczne, psychologiczne, są wśród nich thrillery, horrory, filmy sensacyjne. To produkcje powstające na całym świecie, od Azji, przez Europę, po Stany Zjednoczone - zaznacza. 


Posłuchaj
09:28 czwórka pierwsze słyszę 14.10.2021.mp3 O Animafest opowiada Michał Grubman, dyrektor artystyczny imprezy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Na Animafest nie brakuje filmów dla dzieci, jednak przy wielu produkcjach widzimy, że są one skierowane do widzów w wieku 15 plus.  

Najważniejsza i największa kategoria festiwalu to konkurs pełnometrażowych animacji. - Ten konkurs to nowość, z która wystartowaliśmy w zeszłym roku. Taką mieliśmy sytuację, że festiwal odbywał się tylko online, więc dopiero w tym roku będzie on prawdziwie prezentowany - podkreśla gość Czwórki. - Konkurs pełnometrażowych animacji z pełną mocą startuje w realu w tym roku. Mamy 6 doskonałych filmów. Większość z nich była prezentowana na najważniejszym festiwalu filmów animowanych na świecie, w Annecy. Nie brakuje też filmów pokazywanych w Cannes czy Sundance - dodaje. 

"Przeżyć" to obraz, który wygrał w tym roku w Sundance. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.

Flee Trailer | Sundance 2021/Riz Ahmed

- "Sekret wilczej gromady" jest irlandzką produkcją Tomma Moore'a, znanego z filmu dla dzieci "Sekrety morza" - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Ten film nie ma jeszcze swojej polskiej dźwiękowej wersji. Na Animafest aktor Teatru Miniatury na żywo "przeczyta ten film" - dodaje. 

Wolfwalkers — Official Trailer l Apple TV+/Apple Tv

- Nie zabraknie też produkcji z Filipin, ich pierwszego pełnometrażowego filmu, czyli "HAYOP KA!". To pastisz filipińskich telenowel. Wkrótce będzie dostępny na tamtejszym Netflixie - zdradza dyrektor festiwalu. 

Hayop Ka! | You Animal | Official Trailer | Netflix Philippines/Netflix Philippines

Kolejna trójka obrazów, które zostaną zaprezentowane w tym konkursie to: "Alephia 2053", "Miasto zaginionych rzeczy" i "Nos lub spisek odmieńców". 

Czytaj także:

Kategoria Panorama prezentuje pełnometrażową animację. - Niestety nie sposób w ciągu 4 dni naszego festiwalu pokazać wszystkiego - ubolewa Michał Grubman. - W tej kategorii nie brakuje jednak trzech najważniejszych filmów:

  • "Belle", w reżyserii Mamoru Hosody, czyli mistrza japońskiego anime. Obraz miał premierę w Cannes, a po projekcji był oklaskiwany na stojąco przez 14 minut. - To absolutna petarda. 

BELLE (2021) - 70 Second Trailer [HQ]/スタジオ地図 / STUDIO CHIZU

  • "Dziki Zachód Calamity Jane" to produkcja francuska już dla młodszych widzów, która również zdobyła masę nagród. 

Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary [bande-annonce exclu]/Telerama


  • Nasz najlepszy polski film animowany w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem animacji, który jest także jurorem w naszym festiwalowym konkursie - mówi gość Czwórki. 

Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020) zwiastun PL, film dostępny na VOD/GutekFilm


Stałym punktem programu Animafestu jest też Konkurs krótkometrażowych animacji. Zaprezentowane zostaną krótkie fabuły, a także animowane teledyski. - W tym roku zaprezentujemy 23 klipy, z czego dwa z nich mają polskich autorów. To: "Kęsy" Bovskiej w reżyserii Magdy Pileckiej i "Monolog" w reżyserii Nikodema Płaczka - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - W programie znalazły się też starsze polskie animacje: "Proszę słonia" z 1978 i "Tato nie bój się dentysty" z 1985 roku. Na naszym festiwalu w połowie programu występują polskie akcenty. Przypominamy, że polska animacja to kilkadziesiąt lat produkcji - dodaje. 

Polska animacja dla dzieci będzie reprezentowana przez takie opowieści jak "Basia" czy "Mami Fatal", serialowe produkcje gdańskiej Grupy Smacznego. Ich twórcy poprowadzą też warsztaty dla najmłodszych. Na dorosłych widzów festiwalu czekają też spotkania: z Mariuszem Wilczyńskim, Katarzyną Warzechą - autorką filmu "We have one heart" i członkinią festiwalowego jury - z twórcami i producentami ze studia Breakthru Films, ekipą pracującą przy obrazie "Chłopi". 

Aminafest to też niecodzienna okazja, by odwiedzić, na co dzień zamknięte, gdańskie Kino Watra Syrena. - Ono znajduje się w samym centrum Gdańska, tuż obok ulicy Długiej. To kino, które nie zmieniło się od dziesiątek lat. Dziś jest nieczynne, ale lokujemy tam nasze imprezy filmowe - zaprasza dyrektor wydarzenia. 

Festiwal odbywa się w dniach 14-17 października.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Grubman (pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu)

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 08.26

pj

Czytaj także

Producent kreatywny - nowe podejście do roli producenta

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 09:00
Rola filmowego producenta kreatywnego to połączenie wielu zawodów. Albert Kiciński, autor publikacji Interfilmlab 4.0 podkreśla, że najważniejsze w tej roli jest myślenie, planowanie, przewidywanie i mocne nerwy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gra o Wszystko" - pierwszy polski mokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:19
- Mokument - to dokument, który jest od początku do końca zmyślony - mówi Maurycy Chełmiński, reżyser obrazu, który ma opowiadać o najstarszym polskim pinballu. 
rozwiń zwiń