Barbiecore - moda na róż wraca do łask. Valentino i "Barbie" wyznaczają trendy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 10:02
Lalka Barbie jest ikoną stylu od lat 50., jej ulubiony kolor to róż. Za sprawą Domu Mody Valentino różowy znów wraca do łask, a zapowiadany film "Barbie" i stylizacje Margot Robbie, która zagra tę postać, tylko wzmacniają modę na barbiecore. 
Gwiazdy na pokazie mody Domu Mody Valentino
Gwiazdy na pokazie mody Domu Mody ValentinoFoto: Piovanotto Marco/ABACA / Abaca Press / Forum

Kolor różowy, przez wielu uznawany za kolor kiczu, ma znów szansę być najmodniejszym kolorem sezonu. W różowych kreacjach już pojawiły się Kim Kardashian, Lisa, Mashine Gun Kelly czy Megan Fox. 

Barbiecore jest inspirowany lalką Barbie, która jest ikoną stylu od lat 50. - mówi Joanna Mroczkowska. -  Barbie kojarzy się z różem w najróżniejszych odcieniach  - dodaje. Ten kolor szturmem podbija świat mody za sprawą dyrektora kreatywnego Domu Mody Valentino. 

- Przyzwolenie świata mody na ten kolor w tym sezonie, czyli jesienno-zimowym, dał Pierpaolo Piccioli - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek. - We współpracy z Pantone stworzył pokaz, który skupiał się wokół koloru różowego. To specjalnie wykreowany odcień różowego. Jeśli tak wielki twórca daje przyzwolenie na noszenie koloru różowego, to znaczy, że to nie jest już obciach - dodaje. 

Marcowy pokaz Valentino został przyjęty entuzjastycznie. Na czerwony dywan powoli zaczęły wkradać się różowe "totallooki". W różowym zestawie na Met Gali pojawili się znany z produkcji Marvela Sebastian Stan czy ikona Hollywood Glenn Close.

Zdaniem Joanny Mroczkowskiej kolor różowy zawdzięcza swój renesans także pandemii. - Dwa lata siedzieliśmy w dresach w domu i teraz kobiety, dziewczyny, nastolatki, a nawet te w dojrzałym wieku, mocno chcą zaznaczyć swój charakter, swoją obecność. Dlatego myślę, że ten trend bardzo mocno będzie widoczny i w rubrykach gwiazdorskich, i na ulicach - podkreśla. 


Posłuchaj
04:08 czwórka pierwsze slyszę 12.07.2022 barbiecore.mp3 Barbiecore - moda na róż znów powraca. To zasługa Domu Mody Valentino i Margot Robbie w roli Barbie (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wszystko wskazuje na to, że estetyka barbiecore może zostać z nami na dłużej, a to za sprawą Grety Gerwig i jej najnowszego filmu. Premiera obrazu "Barbie", z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, zaplanowana jest na przyszły rok. Jednak już teraz internet szaleje na jego punkcie, za sprawą zdjęć z planu, które trafiły do sieci w połowie czerwca.

Gdy zostały udostępnione pierwsze zdjęcia z planu, to one "wygrały internet" - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński. - Stały się memem, są replikowane z prędkością wirusa. Każdy prawdopodobnie już je widział - dodaje. 

Rozmówca Martyny Ogonek przypomina, że o samej fabule "Barbie" niewiele wiadomo, ale pojawiają się już pierwsze pogłoski. - Podobno w filmie Barbie ma się okazać niedostatecznie doskonała, by żyć w Barbielandzie. W związku z tym zostaje usunięta z tego magicznego, cudownego, idealnego świata i trafia do naszej rzeczywistości. Tu poznaje nowych przyjaciół, dostaje kilka wartościowych lekcji życia - to jednak tylko plotki. Jak będzie, przekonamy się w 2023 roku - podkreśla Łukasz Muszyński. - "Barbie" z pewnością należy do bardziej wyczekiwanych premier 2023 roku - dodaje. 


Wiemy już, że piosenka "Barbie girl" zespołu Aqua nie pojawi się w filmie. Menadżer wokalistki nie chciał wyjawić przyczyny. Jednak możemy przypuszczać, że może chodzić o konflikt między Aqua a firmą Mattel, której przedstawiciele przed laty skrytykowali tekst piosenki i teledysk do niej. Mattel ma wyłączne prawa do marki Barbie.

Aqua - "Barbie Girl" (Official Music Video)/Aqua

***

Audycja: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 12.07.2022

Godzina emisji: 8.35

pj

Czytaj także

Wegemoda. Zamień buty skórzane na wykonane ze skórek winogron

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:56
Ekologia jest dla nas ważna. Nic więc dziwnego, że przyjaznych przyrodzie rozwiązań szukamy w wielu dziedzinach życia. Stylistka Anna Marciniak proponuje zamienić jedwab na len, a skórzane dodatki na te z kukurydzy, skórek jabłek czy winogron. 
rozwiń zwiń