Ekologia w modzie. Lepiej kupować czy wypożyczać?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:00
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to w wielu dziedzinach życia. I choć odpowiedź wydaje się oczywista, to naukowcy z fińskiego Uniwersytetu LUT twierdzą, że to wypożyczanie ubrań ma zdecydowanie negatywny wpływ na klimat.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / WAYHOME studio

Posłuchaj
03:57 CZWORKA 19_07_2021_Czat Czworki - ubrania.mp3 Czy "moda z drugiej ręki" jest ekologiczna? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
Morrowind Shutterstock second hand vintage 1200.jpg
Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

W badaniu eksperci z Finlandii ocenili to, jaki wpływ na środowisko mają różne sposoby posiadania i utylizacji odzieży, w tym wypożyczanie, odsprzedaż i recykling. Stwierdzili przy tym, że wypożyczanie ubrań ma ukryty koszt środowiskowy w postaci kosztów dostawy i opakowania. Wynajem wiąże się z transportem oraz przenoszeniem ubrań tam i z powrotem pomiędzy magazynem a najemcą. Badacze zaznaczyli, że duża skala korzystania z usług wynajmu potęguje globalne ocieplenie. Ponadto pranie chemiczne również niesie ze sobą negatywny wpływ na środowisko. - Przedmiotem badania były dżinsy, czyli element garderoby, który jest "na lata", ale rzadko bywa wypożyczany - przekonuje Rafał Reif, autor bloga "Co z tą modą". - Dlatego uważam, że takie badanie miałoby większy sens, gdyby było przeprowadzone dla kilku kategorii produktowych. I dodaje, że model wypożyczania ubrań powstał jako alternatywa dla masowej konsumpcji. - Zamiast 20 kobiet kupujących 20 takich samych sukienek, mamy jedną sukienkę, z której korzysta 20 pań. Ograniczony zostaje pierwszy etap produkcji, a to, co zostaje, to koszty związane z transportem czy praniem.

Posłuchaj także:

Zobacz
recycling 1200.jpg
Recykling. Jak urządzić piękny świat ze śmieci?

- Nie mogę w pełni zgodzić się z fińskimi naukowcami, bo żywotność wypożyczonej rzeczy jest znacznie dłuższa niż rzeczy, którą kupujemy - przekonuje Karina Sobiś, właścicielka wypożyczalni ubrań. - Jeśli natomiast chodzi o koszty ukryte, to w mojej wypożyczalni mam je starannie wyliczone. Kartony, w których są dostarczane ubrania, służą na 8-10 wysyłek, korzystamy też z pralni ekologicznej, w której używane są naturalne środki czyszczące - podsumowuje rozmówczyni Mateusza Kulika.  

Sprawdź także: "Ratujemy świat" w Czwórce >>>

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu LUT opublikowało fińskie czasopismo naukowe "Environmental Research Letters",

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 15.35

kul

Czytaj także

Ekologia na co dzień. Polacy coraz częściej rezygnują z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:30
Polacy przekonują się do recyklingu i ograniczają zakupy produktów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Jak wynika z najnowszego raportu GfK, na co dzień jako konsumenci podejmujemy więcej działań ograniczających zużycie plastikowych odpadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń