Drony - dla zabawy, do pomocy i z ważną misją

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 07:50
Od pojawienia się pierwszych dronów w przestrzeni powietrznej minęło kilka dekad. Dzisiaj możemy mówić o ich powszechności i wykorzystaniu dla celów nie tylko transportowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volodymyr Goinyk/Shutterstock.com

Dronów w naszym kraju z roku na rok przybywa, a można i powiedzieć, że jest ich więcej z miesiąca na miesiąc. Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z urządzeń z których mogą rejestrować obraz z góry. Latają też dla samej przyjemności na przykład po to, by zrobić zdjęcia „z lotu ptaka”. Drony coraz chętniej wykorzystywane są także przez policjantów patrolujących polskie drogi. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wpadli na pomysł dostarczenia krwi do szpitala przy użyciu drona, który sami zbudowali, w pracowni koła naukowego AGH Dron Engineering. Takie urządzenie to wsparcie przede wszystkim dla miast, które zmagają się z dużym ruchem ulicznym. Transport dronem jest dużo sprawniejszy, więc krew może do szpitala dotrzeć dużo szybciej. Jakie perspektywy zawodowe daje rozwój bezzałogowych statków powietrznych? Czy prawo nadąża za ich popularnością i wielością zastosowań? Jakie obowiązki ma właściciel drona i jakiemu prawu podlega? Porozmawiamy o tym z naszym gościem - Tomkiem Jędrzejczakiem - pilotem drona. To po godz. 8.00.

W audycji także kryptoznaczki od Poczty Polskiej. Poczta Polska uruchomiła specjalną stronę internetową, gdzie przedstawia ofertę w zakresie cyfrowego kolekcjonerstwa. Projekt zakłada też emisję kryptoznaczków. Emisja kryptoznaczków "Polska w kosmosie" jest zaplanowana na I kwartał 2023 roku. Kryptoprodukty filatelistyczne spółki mają pokazać, że stawia ona na cyfryzację.

Sprawdź także:

Marta Zinkiewicz sprawdzi, czy w Polsce rosną trufle? Choć grzybiarze przez wiele lat uważali te grzyby za wymarłe, jakiś czas temu Lasy Państwowe ponownie potwierdziły ich obecność na terenie naszego kraju. Nie bez powodu nazywa się je "czarnymi diamentami". Tylko czy polskie trufle okażą się tak cenne, jak te włoskie? A Mateusz Kulik spróbuje odpowiedzieć, po co Markowi Zuckerbergowi było Metaversum, które już kosztowało go 15 miliardów dolarów

***

Na "Pierwsze słyszę" - w poniedziałek (24.10) o godz. 6.05 - zaprasza Robert Grzędowski.

kul


Czytaj także

Druk 3D w budownictwie - sposobem na kryzys mieszkaniowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 14:00
W Omanie stanął największy na świecie budynek wydrukowany w 3D. Ten wykonany z betonu obiekt został zaprojektowany tak, aby mógł służyć jako budynek mieszkalny. - W czasach niedoboru mieszkań może to być jeden z pomysłów na rozwiązanie tego problemu - mówi Łukasz Długosz, redaktor naczelny portalu 3dwpraktyce.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podcastowo-reklamowo. Czy Hintech zrewolucjonizuje rynek podcastów?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 13:30
Hintech to start-up, który stworzył narzędzie do kompleksowej analizy podcastów w sieci. Będą mogli z niego skorzystać nie tylko użytkownicy, reklamodawcy, ale i sami zainteresowani, czyli podcasterzy.
rozwiń zwiń