Spotkania online - jak wygląda digitalowy savoir-vivre?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 11:50
Jak przygotować się do spotkania online, co gdy w trakcie do drzwi zadzwoni kurier? Dlaczego wirtualne tło powinno być ostatecznością? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w poradniku "Savoir-vivre w czasie spotkań online i webinarów".
Podczas spotkań online dobrze znać digitalowy Savoir-vivre.
Podczas spotkań online dobrze znać digitalowy Savoir-vivre.Foto: shuterstock/ Vadym Pastukh

Spotkania online - początki

Na początku pandemii przejście w tryb spotkań wirtualnych było nie lada wyzwaniem. To wiązało się w dużej mierze z problemami technicznymi. Dzisiaj platformy spotkań online oferują takie rozwiązania, że błędy techniczne należą do rzadkości. Jednak w dalszym ciągu zdarza się, że spotkania nie przebiegają płynnie.

- Na początku wszyscy próbowaliśmy się dostosować do nowej sytuacji. Zabawne było, że ktoś w niekompletnym stroju pojawił się na spotkaniu - mówi Tomasz Bołcun, brand manager platformy ClickMeeting. - Wtedy jeszcze jakoś to uchodziło. Jednak dziś jeśli ktoś będzie zachowywał się w taki sposób, że będzie to utrudniało prowadzenie spotkania, to stracimy podstawową zaletę jaką jest oszczędność czasu. Dlatego przyzwolenie na zbyt duży luz i swobodę jest niższa.


Kiedy wirtualne tło?

Jak profesjonalnie przygotować się do spotkania online, podpowiadają autorzy poradnika "Savoir-vivre w czasie spotkań online i webinarów". Eksperci z platformy ClickMeeting przekonują, że warto znać digitalową etykietę, ponieważ tolerancja dla osób popełniających gafy podczas spotkań online jest mniejsza. W poradniku znajdziemy wiele praktycznych porad dotyczących zarówno zagadnień technicznych jak i dress codu, czy tego, co powinno znaleźć się w tle gdy występujemy przed kamerą.

- Najlepiej jakby w tle nie znajdowało się nic. Chodzi o pewną neutralność. Kiedy ja mam prezentację, a za mną dużo się dzieje to automatycznie uwaga odpłynie od mojego wystąpienia i przeniesie się na drugi plan - zdradza specjalista. - Jeżeli w domu nie możemy takiego tła, bo nie mamy jak zdementować półek, to można zastosować tło wirtualne. Ono załatwia w dużej mierze sprawę.

Zobacz także: 


Kamera i mikrofon

Jak jednak podkreślają znawcy tematu do tej opcji należy podejść z umiarem, tak samo jak do sprawy wyłączonej kamerki. Co nie oznacza, że wyłączając ją popełniamy gafę. - Co do zasady lepiej jeśli kamera jest włączona. Wtedy widzimy się i możemy zaobserwować reakcję drugiej osoby. Jednak warto włączyć empatię - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. - Ktoś może w tym dniu czuć się słabo, gorzej wyglądać, mieć różną sytuację rodzinną i niekoniecznie chcieć, żeby wszyscy się wpatrywali się w jego oczy i otoczenie. Empatia pomoże nam zrozumieć, że czasami ktoś może sobie tego nie życzyć, dlatego nie ma w tym wypadku jednoznacznej odpowiedzi.

Źr. Youtube/MAKIJAŻ NA TELEKONFERENCJĘ | VIDEO CALL MAKE UP I JAK DOBRZE PREZENTOWAĆ SIĘ PODCZAS WIDEO ROZMOWY

Inaczej wygląda kwestia mikrofonu. W tym wypadku zasada jest prosta - jest on włączony wyłącznie wtedy, kiedy zabieramy głos. Pomaga to uniknąć dźwiękowego rozgardiaszu, zwłaszcza gdy spotkanie jest duże i bierze w nim udział np. 30 osób.

- Zdarza się, że pojawiają się nieprzewidziane dźwięki z tła, a to coś stuknie, a to pies zaszczeka, to wszystko nasze mikrofony zbierają i inni uczestnicy konferencji je słyszą. W tym momencie może powstać harmider - wyjaśnia Tomasz Bołcun. - Dobrą praktyką jest i chyba się też już do tego przyzwyczailiśmy, że jeżeli nie zabieram głosu wyciszam mikrofon. Włączam go gdy mam coś do powiedzenia.


Posłuchaj
04:28 Czwórka/Pierwsze słyszę spotkania online 27.06.2022.mp3 O czym warto pamiętać podczas spotkań online opowiada Tomasz Bołcun, brand manager platformy ClickMeeting (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wiele wskazuje na to, że w wielu branżach praca zdalna zostanie z nami na dobre. Z raportu serwisu Pracuj pl. Wynika, że 9 na 10 osób nie chce wracać do modelu stacjonarnego, a co czwarta woli w pełni zdalny tryb pracy. Ponad 40 procent respondentów nie chciałoby aplikować do firmy, gdzie pracuje się tylko stacjonarnie.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Powrót do biur - czego się obawiamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:45
- Boimy się powrotu do nowej rzeczywistości i tego, co nas czeka w biurze - mówi w Czwórce trener i coach Honorata Kifner. - Również obawiamy się zarażenia wirusem w pracy i w drodze do niej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontakt służbowy po godzinach pracy przyczyną wypalenia zawodowego?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 10:50
Prawie 24 proc. pracowników w Polsce otrzymuje od swoich szefów wiadomości w czasie wolnym od pracy - tak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research i platformę ePsycholodzy. Zdaniem ekspertów może to niekorzystnie wpływać na zdrowie, wywołując ciągły niepokój i lęk. W dłuższej perspektywie może to skutkować wypaleniem zawodowym.
rozwiń zwiń