Trufle. Czy można je znaleźć w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 11:55
Najdroższe grzyby świata, nazywane "czarnymi diamentami" są ekskluzywnym rarytasem uwielbianym przez smakoszy na całym świecie. W Europie głównie występują we Włoszech i Francji. Sprawdzamy, czy polscy grzybiarze mogą się na nie natknąć w naszych lasach.
Trufle nazywane są czarnymi diamentami
Trufle nazywane są "czarnymi diamentami"Foto: shutterstock/Mahony

Cenne trufle, uznawane za towar luksusowy, rozgrzewają wyobraźnię wielbicieli niecodziennych smaków i wyrafinowanych przepisów kulinarnych. Przez wiele lat grzybiarze uważali te grzyby w naszym kraju za wymarłe. Jednak jakiś czas temu Lasy Państwowe potwierdziły ich obecność na terenie Polski.


Trufla letnia nie tylko w lecie

Trufla letnia jest gatunkiem występującym prawie w całej Europie i jest cenionym gatunkiem kulinarnym - mówi prof. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa. - Mimo swojej nazwy może owocnikować cały rok. Gdy temperatury są łagodne, można znaleźć je nawet zimą. Zdarzyło się, że w lutym znalazłam truflę w pełni dojrzałą i smaczną.

Szacuje się, że w Polsce jest kilkanaście gatunków trufli, jedną z najbardziej cenionych jest trufla wielozarodnikowa. Występują także gatunki, które nie mają wartości kulinarnej, jak trufla ruda, jaskrawa, żółta, rzepista i pstra. Są one natomiast bardzo lubiane przez zwierzęta i rośliny, np. drzewa.

Trufle nie tak łatwo znaleźć, trudność polega na tym, że są to grzyby rosnące pod ziemią. Rosną zwykle na głębokości 5-10 centymetrów. Jednak przy dużej wilgotności owocniki trufli mogą częściowo wystawać nad ziemię, co ułatwia ich poszukiwanie. Aromat trufli zależy od klimatu, w którym dojrzewają, dlatego, mimo że trufla letnia występuje także we Włoszech, polskie grzyby różnią się od nich smakiem.


Źr. Youtube/ Trufle w Polsce

Towarzystwo na trufle

Zbiór trufli w Polsce nie jest tak opłacalny jak we Włoszech. Tam za kilogram trufli białej, ekskluzywnego gatunku występującego w Piemoncie, trzeba zapłacić nawet 33 tysiące złotych. W Polsce za truflę białawą zapłacimy 500 złotych, a za letnią ok. 100 złotych.

W całej Europie w poszukiwaniu trufli pomagają specjalnie do tego szkolone psy. - Można do tego wyszkolić każdy gatunek psów, oczywiście tylko wtedy, kiedy pies wyraża chęć. Musi też mieć bardzo wrażliwy nos - tłumaczy rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Jedyną zarejestrowaną obecnie rasą truflową jest dowodny pies romański.


Posłuchaj
05:25 czwórka/Pierwsze Słyszę - trufle- 24.10.2022.mp3 O truflach opowiada prof. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

W Polsce trufli można szukać w wielu miejscach, między innymi na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w okolicach Chełma czy Świnoujścia, a także na Mazurach.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziRobert Grzędowski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 8.35

aw/kor

Czytaj także

Ruszaj na grzyby jak na poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 10:57
Początek jesieni to najlepszy czas, by ruszyć na grzybobranie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby nie zbierać i nie jeść tych, co do których mamy choć cień wątpliwości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesień - czas grzybobrań i niebezpiecznej mody

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:39
Moda na grzybobranie przybrała w tym roku nieprawdopodobne rozmiary. Do lasu rusza każdy. Ważne, by wtedy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zbieraniu tylko grzybów jadalnych. Niestety ostatnio w sieci pojawiła się też niebezpieczna moda - dr hab. Anna Biedunkiewicz podkreśla, że należy się jej wystrzegać. 
rozwiń zwiń