Praca sezonowa. Jak szukać zajęcia na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:10
Wakacje tuż-tuż. Dla jednych to czas beztroskiej laby, inni decydują się, by ten okres wykorzystać na zarobek. Jak szukać pracy na letnie miesiące? 
Uczniowie i studenci chętnie podejmują pracę w wakacje
Uczniowie i studenci chętnie podejmują pracę w wakacjeFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Przed wakacjami rośnie zainteresowanie pracą sezonową. Chętnie poszukują jej studenci oraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Letnie miesiące wolą wykorzystać na pracę i zarobienie pieniędzy niż na wakacyjny wyjazd. 

- Zaczął się czas prac sezonowych, ofert jest coraz więcej i są bardzo różnorodne - mówi Yulia Zahorodnya z agencji ViPol. - Najczęściej pracodawcy poszukują pracowników do gastronomii, nad morzem, w restauracjach. Są też oferty z branży turystycznej, związane z opieką nad dziećmi, przy zbiorze warzyw i owoców, pracą w magazynach, a nawet w biurach. Zapotrzebowanie na pracowników wzrosło o 12 procent w porównaniu z poprzednimi miesiącami - dodaje. 

Młodzi ludzie chętnie szukają pracy sezonowej, nie zawsze jednak mają bogate kwalifikacje. Czwórkowy gość radzi, by szukać stanowisk związanych z naszym wykształceniem, umiejętnościami i zainteresowaniami. - Możemy się dopasować do podobnej branży - mówi. - Jeśli na danym stanowisku jesteśmy zaangażowani, chętnie pracujemy, to łatwiej nam będzie awansować, zmienić je czy dostać podwyżkę. 

Statystyki pokazują, że jest więcej pracowników niż ofert, to się jednak zmienia, bo sezon dopiero się rozpoczyna. Już widać wzrost liczby napływających ofert pracy. - Szukając pracy sezonowej, warto zwrócić się do agencji pośrednictwa pracy - poleca specjalistka. - Taka agencja dopasuje oferty do naszych umiejętności, do wykształcenia, do poziomu znajomości języka. Oferty są bardzo różne, można spokojnie znaleźć coś dla siebie, ale trzeba szukać. 


Posłuchaj
10:35 czwórka pierwsze słyszę 30.05.2023.mp3 Jak szukać pracy sezonowej i jak dziś wygląda jej rynek? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Yulia Zahorodnya zwraca również uwagę na konieczność sprawdzenia pracodawcy. Warto poszukać opinii o nim w sieci, zapytać znajomych. Dobrze jest też udać się do biura pracodawcy, a nie załatwiać wszystkiego przez telefon. Ta weryfikacja jest niezbędna, tak jak i dokładne czytanie podpisywanych umów. - Przy pracy sezonowej wymagania pracodawcy są nieco wyższe, liczy się elastyczność pracownika. Zdarza się, że w pracy musimy zostać więcej godzin. To wszystko musi być zapisane w umowie - podkreśla ekspertka. - Tam też powinny znaleźć się zapisy, w jakim okresie świadczymy pracę, kiedy wypłacane jest wynagrodzenie - dodaje. 

Rekrutując się do pracy sezonowej, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów poza tymi wymaganymi przy zwykłej rekrutacji. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku pracowników z innych krajów. 

- Praca sezonowa nie musi też być pracą fizyczną. W okresie wakacyjnym pojawiają się oferty prac biurowych - zdradza ekspertka. - Biura sprzedaży mają więcej pracy, tam możemy szukać zatrudnienia. 

Zwykle za pracę sezonową otrzymujemy wyższe wynagrodzenie. Nie może być jednak ono niższe niż płaca minimalna, która dziś wynosi 22,80 zł brutto za godzinę, a 1 lipca wzrośnie do 23,50 zł brutto za godzinę. - Zdarza się, że wraz z pensją pracownicy dostają od pracodawcy wyżywienie czy zakwaterowanie, a to szansa, by więcej zaoszczędzić - mówi gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Yulia Zahorodnya (Agencja ViPol)

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 08.12

pj

Czytaj także

Wolontariat w Brazylii czy Meksyku? To wakacje życia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:41
Wolontariat w Indiach, Indonezji czy Ugandzie - takie możliwości wyjazdu daje program prowadzony przez AIESEC - Global Citizen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwartek zamiast piątku. Będzie krótszy tydzień pracy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 10:01
Rozwiązania idące w tym kierunku wprowadzano już m.in. w Wielkiej Brytanii, Szkocji, ale także Nowej Zelandii. - Ludzie, mając świadomość, że będą mieli dłuższy weekend, pracują bardziej efektywnie, są bardziej wydajni i szybciej się mobilizują do wykonywania obowiązków - wyliczała Justyna Ciećwierz, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń