Rusz w Polskę na randkę. Odkryj nieznane: Bydgoszcz, Gdynię czy Podlasie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 11:41
- Polska to dobry kraj na city break. Mamy tu sporo nieoczywistych miejsc - mówi Mikołaj Gospodarek, podróżnik i fotograf. - "City" u nas to nie tylko oczywiste Warszawa i Kraków, ale też Bydgoszcz czy Gdynia. One świetnie nadają się na randki - poleca. 
Polska to świetny kraj na randki
Polska to świetny kraj na randkiFoto: shutterstock/Masson
  • Mikołaj Gospodarek opisał 131 miejsc w Polsce, które uznał za idealne na romantyczne wypady we dwoje. 
  • Zdaniem Czwórkowego gościa polskie miasta są idealne na weekendowy wypad, warto jednak wybrać te mniej oczywiste, jak Bydgoszcz czy Gdynia. 
  • Wśród najbardziej romantycznych miast w Polsce Mikołaj Gospodarek wymienia Złotoryję, Gdynię i Tarnów. 
  • Podlasie staje się bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów, zarówno latem jak i zimą. 

W książce "Polska we dwoje. Urokliwe miejsca na romantyczne wypady" Mikołaj Gospodarek opisał 131 miejsc w naszym kraju, w które warto wybrać się we dwoje. - Jest tu Warszawa, jest Kraków, ale też Bydgoszcz, Gdynia - mówi. - Ja lubię sobie przeciwstawiać miejsca bardzo popularne z takimi, które niby wszyscy znamy, ale nie wiemy o tym, że jest tam ogromny potencjał turystyczny i warto tam pojechać. W mojej książce chciałem pokazać te inne miejsca i nie tylko miasta, choć te są prostym rozwiązaniem na romantyczny wypad we dwoje. 

Najbardziej romantyczne miasto w Polsce

Nie jest łatwo opowiedzieć na pytanie, które z polskich miast jest najbardziej romantycznym, bo jest tu duża konkurencja. - Na pewno takim miejscem może być Dolny Śląsk, np. najstarsze miasto w Polsce, czyli Złotoryja, która prawa miejskie uzyskała już w 1211 roku. Ten region ma swój klimat, który tworzy poniemiecka architektura. Ona robi świetne tło dla wieczornego romantycznego spaceru. W stawce jest też Tarnów i jego rynek z iluminacjami, złota uliczka, ale też Gdynia, którą nieco przytłacza Gdańsk, ale to w Gdyni jest Orłowo z klifem i plażą.


Posłuchaj
11:52 czwórka pierwsze słyszę 08.12.2023 randki 9.28.mp3 O nieznanych, niezwykłych i romantycznych miejscach w Polsce opowiada Mikołaj Gospodarek (Pierwsze słyszę)

 

Mikołaj Gospodarek przyznaje, że omija Bałtyk w lipcu i sierpniu, a wybiera się tam zwykle po sezonie. - Takie podróżowanie nad morze jest trudniejsze, wiele miejsc jest zamkniętych, ale w zamian mamy np. całkowicie pustą plażę w Sowińskim Parku Narodowym. Tam wtedy jest tylko natura, cisza, wiatr, a sztormowa pogoda tworzy piękne wzory na piasku - zdradza i poleca zadbać o ciepły ubiór, wybierając się na nadbałtyckie plaże.  

Sielskie Podlasie

Zachwycającym kierunkiem wypraw jest także Podlasie, które zyskało dużą popularność w czasie pandemii. - Województwo podlaskie to tak naprawdę kilka krain: północne Mazowsze, typowe Podlasie, ale i Suwalszczyzna - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - To, co przyciąga tam ludzi, to połączenie natury z codziennym życiem ludzi, takim autentycznym. Te wsie wyglądają jak ze skansenu. To na pewno dobre miejsce na romantyczny wypad we dwoje. 

Mikołaj Gospodarek zdradza, że na Podlasiu można znaleźć równowagę między przebywaniem w naturze, dzikich ostępach, i pewną cywilizacją, w postaci małej restauracji, jakiejś galeryjki. - Tam czas biegnie inaczej. Gdy przekraczam linię Biebrzy, to wszystko staje się spokojniejsze, to za czym gonię, staje się mniej ważne - ocenia. 

W ostatnich latach Podlasie wybija się na topowy kierunek wakacyjny. Warto jednak pamiętać, że tam atrakcje są nieoczywiste. 

- O tym też jest moja książka. Staram się przygotowywać takie materiały, których jeszcze nie ma. Nie lubię "przepisywać internetu", lubię znaleźć coś samemu. Tak tworzę moje książki - zdradza autor. 

Mikołaj Gospodarek na Podlasie jeździ od lat, na pierwszy wyjazd poleca zapoznanie się z Biebrzą, wyjazd w okolice Giełczyna, gdzie oczarują nas piękne starorzecza. Można też przejechać się Carską Drogą, gdzie istnieje duża szansa na spotkanie łosia. 

Zima na Podlasiu. Co robić zimą na Podlasiu?

- Zimą tam też jest co robić. Warto zabrać ze sobą dobrą książkę, pojechać w parze i spędzić czas na rozmowie, byciu ze sobą - poleca. - Ludzie na Podlasiu też są bardzo otwarci. Zimą też mają więcej czasu na rozmowy, nie są zajęci pracą w polu czy ogrodzie. 

Mimo że Mikołaj Gospodarek zwiedza Polskę od lat, to wciąż na swojej liście ma miejsca do odkrycia. - Takimi terenami są Pomorze Zachodnie i Roztocze Wschodnie - dwa przeciwległe tereny. Byłem już tam, ale wciąż mam poczucie, że jest tam dużo więcej do odkrycia - komentuje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Mikołaj Gospodarek (podróżnik, fotograf, autor książki "Polska we dwoje. Urokliwe miejsca na romantyczne wypady")

Data emisji: 08.12.2023

Godzina emisji: 9.28

pj

Czytaj także

Warszawa wciąż nieodkryta. Kto spaceruje po stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 12:40
Od 10 lat Łukasz Ostoja-Kasprzycki pokazuje stolicę turystom i samym warszawiakom. Przyznaje, że miłość do Warszawy ma we krwi, ale cały czas nie wie wszystkiego o tym mieście - ono zaskakuje go każdego dnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże - jak łączyć pracę z wyjazdami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 15:30
Podróże i wielki świat kuszą wielu, jednak praca na etat często wiąże się z ograniczonym pakietem dni urlopowych. Są jednak sposoby, by "wolnego" mieć nieco więcej. Paweł Marciocha, autor profilu "Gdzieś ty był", podpowiada, jak podróżować, nie rezygnując z pracy. 
rozwiń zwiń