Unitromaniacy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 11:15
Fanów sprzętu marki Unitra, czyli polskiego audio z czasów poprzedniego ustroju jest bardzo wielu. o ich pasji porozmawiamy z nimi w piątkowy wieczór w Czwórce.
Siedziba firmy Unitra w Skierniewicach, rok 1978
Siedziba firmy Unitra w Skierniewicach, rok 1978Foto: PAP/ Mirosław Stankiewicz

Unitromaniacy są nawet na Facebooku. Wymieniają się informacjami, chwalą sprzętem, który udaje im się znaleźć i okazyjnie kupić. Zachwycają się mocą i barwą dźwięku, jaki płynie ze starego sprzętu.

Po godz. 23.00  w audycji "Na 4 ręce" pojawią się właśnie fani marki Unitra: Łukasz Lange, Michał Kaczmarek i Patryk Bedliński. Porozmawiamy z nimi między innymi o tym, co widzą w starych radiach i telewizorach i skąd się bierze pasja do kolekcjonowania oldschoolowego sprzętu.

Zapraszamy także na reportaż pt. "Kolekcjoner radia", autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny.

To historia Zbigniewa Klimczaka, który prowadzi warsztat samochodowy. Ale jest też kolekcjonerem, zbiera stare radia, między innymi samochodowe. Prezentuje je w specjalnej gablocie w swoim warsztacie. Każde ma swoją historię. Jedno z nich na przykład należało do Elvisa Presleya. Skąd u niego ta pasja? Co takiego jest w tych odbiornikach, że tak go to pociąga i mógłby godzinami przy nich siedzieć?

Audycja "Na cztery ręce" w piątek, 10 stycznia, od godz. 23.00 do 01.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt wytrzyma dwa lata? Potem kupisz nowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:18
W piątek sprawdzimy, jak długi jest żywot nowotechnologicznych sprzętów. I... dlaczego taki krótki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego fale radiowe rozpraszają się, a my tracimy zasięg?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:40
Takie sytuacje zna każdy z nas - w dużych miastach nasze radio odbiera bez zakłóceń, a kilkadziesiąt kilometrów dalej już nie. Jak to się dzieje, że fale, emitowane przez dwa różne nadajniki, nie "spotykają się" i nie łączą się w całość, ale tworzą się między nimi "dziury"?
rozwiń zwiń