X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Etnografia pozwala lepiej zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 09:00
- Oskar Kolberg to wybitny polski etnograf. Aż trudno uwierzyć, że zna go tylko 8 procent Polaków - mówią przedstawicielki Pracowni Etnograficznej, która włączyła się w obchody Roku Kolberga i promuje teraz swój cykl "Etnografia do kieszeni".
Audio
  • Na czym polega praca etnografa i czym zajmuje się ta dyscyplina opowiadają członkinie "Pracowni Etnograficznej" (Czwórka/Na cztery ręce)
Przedstawiciel sceny elektronicznej, Gooral, wykorzystał ludową tradycje i nagrał płytę z zespołem Mazowsze
Przedstawiciel sceny elektronicznej, Gooral, wykorzystał ludową tradycje i nagrał płytę z zespołem MazowszeFoto: Bartosz Bajerski

- Kolberg był kolekcjonerem ludowych opowieści, pieśni, muzyki, tańców. Udokumentował to, tworząc swoje wielkie dzieło zatytułowane "Lud" - opowiadają Anna Czyżewska i Anna Chlebicka. - W XIX wieku było to najważniesze źródło wiedzy na temat kultury ludowej, które etnografom służy do dziś.

Rok Oskara Kolberga - wspomnienie o wielkim etnografie >>>

Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Swoje spostrzeżenia spisał w ponad 80. opasłych tomach. - Dla nas, etnografów, to ciągłe źródło inspiracji - tłumaczą rozmówczynie Olgi Mickiewicz i Karola Pawłowickiego. - Korzystamy z niego, przygotowując nasze projekty, które realizujemy w stowarzyszeniu.

Sprawdź, co łączy Oskara Kolberga z zespołem Dagadana >>>

Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego powstała w 2006 roku, z inicjatywy absolwentów i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest badanie oraz propagowanie kultury tradycyjnej i współczesnej. Człownkowie stowarzyszenia realizują rozmaite projekty: badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Współprowadzą także Pracownię Duży Pokój, nagrodzoną w konkursie S3KTOR. - Zajmujemy się szeroko pojęta etnografią i próbujemy odpowiedzieć na pytanie o naszą tożsamość - mówią goście "Na cztery ręce". - W tym celu wykorzystujemy osiągnięcia współczesnej etnologii oraz antropologii kulturowej, ale nie zapominamy też o korzeniach naszej dyscypliny. Najlepszy dowód to przygotowane przez nas serwisy strojeludowe.net oraz skanseny.net.

Gooral i Mazowsze - koncert w "Ministwerstwie Dźwięku" (WIDEO) >>>

Jedną z najnowszych inicjatyw Pracowni jest "Etnografia w kieszeni" - cykl bezpłatnych publikacji zawierających teksty etnograficzne młodych etnografek i etnografów dotyczące Warszawy. - To kompendium wiedzy poświęcone współczesnemu ludowi warszawskiemu - wyjaśniają pomysłodawczynie wydawnictwa. - Można w nim przeczytać o kupcach z nieistniejącego już Stadionu X-lecia, o klientach Hali Mirowskiej, o otaczającym świecie, a nierzadko też o sobie samym.

okładka
okładka części drugiej

Jak dotąd ukazały się dwie części "Etnografii do kieszeni" - pierwsza poświęcona społecznym dziejom m. in. Powiśla, druga - warszawskim bazarom. I jak zapowiadają członkinie "Pracowni Etnograficznej" to dopiero początek. - Mamy nadzieję, że dzięki takiej formule uda nam się dotrzeć do ludzi, którzy są zainteresowani tekstami kultury, ale nie mają kontaktu z takim rodzajem pisarstwa. Chcemy wprowadzić tekst etnograficzny do obiegu kulturalnego Warszawy. To nasz cel nadrzędny - podkreślają Anna Czyżewska i Anna Chlebicka.

Trzeci numer "Etnografii do kieszeni" poświęcony będzie wspomnieniom z czasów PRL. Do dystrybucji trafi na początku marca.

(kul / ac)

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-02-25 21:04 Zgłoś
Za mało jest w polskim radiu sztuki ludowej. Dobrze, że chociaż Dwójka stara się.

Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 13:00
2014 to Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty. W lutym mija bowiem 200. rocznica jego urodzin. Kolberg był pionierem polskiej etnologii i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enej: folklor był w nas od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
Muzykom zespołu Enej znakomicie udaje się połączyć muzykę rozrywkową z elementami folku, i to zarówno polskiego jak i ukraińskiego. - Miłość do folku wynieśliśmy z domu rodzinnego - mówią założyciele formacji, Piotr i Paweł Sołoduchowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balkan Sevdah: Bałkany to zabawa i piękne teksty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 10:30
- Płyta akustyczna, w odróżnieniu od naszych wcześniejszych produkcji, pozbawiona jest elektroniki - mówią członkowie Balkan Sevdah o swoim najnowszym krążku, "Akustik".
rozwiń zwiń