Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 13:00
2014 to Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty. W lutym mija bowiem 200. rocznica jego urodzin. Kolberg był pionierem polskiej etnologii i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu.
Audio
  • Andrzej Kosowski o obchodach Roku Oskara Kolberga (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Muzycy zespołu Chłopcy kontra Basia opowiadają o swoich inspiracjach muzyką folkową (Czwórka/Poranek OnLine)
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.plFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

Oskar
Oskar Kolberg fot. W. Rzewuski,
ze zbiorów Muzeumim. Oskara
Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

Okazuje się, że tylko ponad 8 proc. Polaków wie, kim był Oskar Kolberg. - Był etnografem. To rzecz ważna, ale nie tak widowiskowa jak komponowanie oper czy pisanie dzieł literackich – tłumaczy ten stan rzeczy Andrzej Kosowski dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. - Ale ranga tego, co zrobił, jest ogromna i dziwi mnie, że ten procent jest tak niski. Jedną z przyczyn może być także fakt, że dostępność do jego dorobku jest ograniczona.

Dotychczas bowiem wszelkie prace Kolberga można było zdobyć w formie tradycyjnej, papierowej. Były ukryte w bibliotekach, muzeach, instytutach i prywatnych kolekcjach. - Jeśli w Roku Kolberga uda nam się wszystko to, co napisał, wprowadzić do internetu i dzięki temu upowszechnić na skalę masową, być może więcej osób pozna jego dorobek - mówi Kosowski. - Chcemy także stworzyć specjalną aplikację na telefon. Będzie ona służyła turystom, którzy w dowolnym zakątku kraju, po ściągnięciu jej, będą mogli przeglądać to, co na temat danego regionu zapisał Kolberg.

Czytaj także Dagadana: ważne, by pamiętać o swoich korzeniach <<<

A liczba dzieł, pozostawionych przez Kolberga jest ogromna. Do dziś wydano 85 tomów, poświęconych kulturze ludowej, a to, jak mówi Kosowski, jeszcze nie koniec. - W XIX wieku Kolberg przemierzył całą Polskę w ówczesnych granicach - opowiada gość "Stacji Kultura". - I udokumentował tradycje wszystkich regionów kraju. Rozpoczął od zbierania pieśni i melodii, po czym namówiony m.in. przez Chopina, zaczął kolekcjonować wszystko to, co się z kulturą ludową wiąże. Zapisywał więc obrzędy, zwyczaje, przysłowia, rysował stroje. Potem opublikował wszystko w 33-tomowym dziele pt. "Lud".

Andrzej
Andrzej Kosowski w studiu Czwórki/fot. Wojciech Kusiński

Czytaj także Życie i twórczość Oskara Kolberga <<<

Zdaniem Kosowskiego dane, zebrane przez Kolberga, są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla współczesnych i przyszłych twórców. - Na przykład wszystkie zespoły folkowe, które bazują na polskiej kulturze i tradycji, mogą zajrzeć do jego dzieł i tam znaleźć mnóstwo spisanych linii melodycznych i tekstów pieśni - mówi gość Czwórki.

(kd/pj)

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierowa książka ma zapach i szelest

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 12:00
Czytelnictwo w Polsce nie wygląda najlepiej, wielu z nas w ogóle nie sięga po lekturę. Jednak aż 95 procent czytających przekłada papierową książkę nad tą wydaną w wersji elektronicznej. Jak się zmienia nasze podejście do czytania, sprawdzała Ewelina Grygiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gooral: chcę, żeby moja muzyka mnie niosła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:00
Mateusz Górny, znany jako Gooral, pochodzący z Bielska Białej producent muzyczny, folkiem zainteresował się na początku tego stulecia. Dziś ma na koncie dwie solowe płyty i wspólny projekt z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. W Czwórce opowiedział o swoich inspiracjach.
rozwiń zwiń