W polskich miastach są wspaniałe nurkowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 06:30
Nurkowie ironicznie twierdzą, że "jaki kraj, taka rafa koralowa". Nie zmienia to faktu, że cieszą ich ukryte w miejskich nurkowiskach skarby - stosy zabytkowych cegieł, zatopione jachty. W dodatku swoją pasją chcą zarażać innych.
Audio
  • Kamil Jaczyński z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska i Kuba Cieślak z portalu nurkolog.pl opowiadają o I Pikniku Nurkowym i miejskim nurkowaniu (Czwórka/Na cztery ręce)
W polskich miastach są wspaniałe nurkowiska
Foto: Glow Images/East News

Z tego powodu w Warszawie, na terenie Parku Wodnego Moczydło, w dniach 6-7 września organizowany jest I Piknik Nurkowy, podczas którego odbędzie się m.in. prezentacja sprzętu do nurkowania, bieg w płetwach, pokaz aquazumby, nie zabraknie darmowych nurkowań i transmisji na żywo spod wody. Organizatorzy będą przekonywać, że by nurkować nie trzeba wcale wyjeżdżać do Egiptu czy na Bali, bo i nasze miasta kryją wspaniałe akweny.
Kamil Jaczyński z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska i Kuba Cieślak z portalu nurkolog.pl zaangażowani w organizację pikniku zgodnie twierdzą, że w mieście da się nurkować. - Nie mówimy tu o kałużach, a o wspaniałych otwartych wodach, niebrzydkich akwenach - twierdzą. - Nurkowanie w takich miejscach nie jest dla nas ani krzywdą, ani karą.

Zobacz też: Nurkowanie w Warszawie może być równie ciekawe jak w Egipcie

Wśród swoich ulubionych miejsc do nurkowania goście Beaty Kwiatkowskiej wymieniają np. zalany fort carski na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, akwen w Zielonce, Zakrzówek w Krakowie, Koparki w Jaworznie, Piechcin w okolicach Bydgoszczy, żwirownia w okolicy Garwolina, gdzie kiedyś znaleziono kości mamuta (dziś jest to nieaktywne nurkowisko).

Okazuje się, że nurkować można o każdej porze dnia i nocy. Ciemność potrafi odsłaniać niesamowite widoki. - Akwen w Zielonce jest super do nurkowania w nocy - mówi Kuba Cieślak. - Wtedy ożywa jej królestwo, które jest przepiękne. - To inne doznania, inna kolorystyka, które zmieniają postrzeganie tego, co nas otacza - dodaje Kamil Jaczyński.

Goście audycji "Na cztery ręce" przekonują, że nurkować może każdy. Na kurs zapisywane są już dzieci w wieku 8 lat (za zgodą rodziców). Ten sport chętnie uprawiają też osoby niepełnosprawne. Na wszystkich chętnych pod wodą czeka ciekawa fauna i flora lub specjalnie zatopione artefakty.

Kamil Jaczyński i Kuba Cieślak opowiadają też o ciemnej stronie nurkowania - konieczności sprzątania akwenów, które wiele osób traktuje jak wspaniałe dzikie wysypiska. Nurkowie sprzątając dbają o czystość, ale i o swoje bezpieczeństwo - więcej na ten temat dowiesz się słuchając załączonej audycji "Na cztery ręce".

(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SPORT Warszawa

Czytaj także

Kulturystyka może być kobieca

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 10:00
Wydaje się, że dyscyplina sportowa jaką jest kulturystyka, została zdominowana przez mężczyzn. Okazuje się jednak, iż płeć piękna też potrafi ciężko pracować na siłowni, aby wyrzeźbić mięśnie ciała i poddać się ocenie jury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:15
Piłka nożna wypełnia czas wolny wielu osób. Niektórzy grają, większość ogląda, wszyscy bez wyjątku zaś są specami od reguł tej gry. Niewielu zaś wie, kto je wymyślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sportowy PlenAir w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
Wakacje pożegnaliśmy z nostalgią, ale bez łez. I świetnie bawiliśmy się na Skwerze Sportów Miejskich na warszawskim Bemowie. To była bardzo aktywna niedziela!
rozwiń zwiń