Niewidomi czytają więcej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:00
Dla przyjemności książkę w ostatnim roku przeczytało zaledwie 30 procent widzących Polaków. Wśród niewidomych lekturę choć jednej książki rocznie deklaruje prawie 75 procent.
Audio

Okazuje się, że niewidomi czytają więcej niż osoby widzące, a zdaniem Moniki Cieniewskiej, dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, czytelnictwo wśród osób niewidomych wciąż rośnie. Zwłaszcza, że aby skorzystać z bogatych zbiorów biblioteki wcale nie trzeba należeć do związku niewidomych. – Naszym czytelnikiem może zostać każda osoba niewidoma, ale także ludzie, którzy mają problemy z samodzielnym czytaniem, np. nie mogą przekręcać kartek w książkach, albo ukończyła 75 rok życia  – opowiada Cieniewska.

W tym roku zresztą Centralna Biblioteka Związku Niewidomych obchodzić będzie swoje 60-lecie. W swojej historii biblioteka przeszła transformację technologiczną od magnetofonów szpulowych po samoobsługowy serwis on-line. Czytelnicy mają do dyspozycji m. in. księgozbiór braillowski, który zawiera aż 50 tysięcy tomów, a instytucja wydaje aż 600 tytułów rocznie, zarówno w wersjach pisanych alfabetem Braille’a, jak i w wersjach audio.  Są  to bardzo modne, poczytne pozycje, np. właśnie ukazuje się "Bóg, kasa, rock'n'roll" Hołowni i Prokopa.

Więcej o supernowoczesnych zakamarkach Biblioteki Związku Niewidomych, po których oprowadzała nas jej kustosz, Ewa Samonek, a także m. in. o audiobookach dowiesz sie, słuchając całej rozmowy z audycji "Na cztery ręce".

(kd)Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA KSIĄŻKA
Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ballada o stanie wojennym", czyli historia spisana przez licealistki.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 21:00
- To było szalenie miłe, kiedy po premierze książki przychodzili ludzie, z którymi robiłyśmy wywiady i przytulali nas - mówiły w Czwórce młode autorki publikacji o wydarzeniach z początku lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co pierwsze? Treść czy ilustracja?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 17:49
"Ania z Zielonego Wzgórza", "Muminki", "Chłopcy z Placu Broni", te tytuły zna praktycznie każdy. A czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje ilustracja? Co jest pierwsze? Treść czy ilustracja?
rozwiń zwiń