Poszukiwacze pereł, których pasjonuje historia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:00
Bractwo Poszukiwaczy Pereł działa w 3. Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. To pasjonaci, którzy co tydzień spotykają się po szkole, by posłuchać o różnych ciekawostkach historycznych. Poza tym co miesiąc jeżdżą w różne zakątki Polski, by zwiedzać.
Audio
  • Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Bractwo Poszukiwaczy Pereł" Na cztery ręce/Czwórka)
Poszukiwacze pereł, których pasjonuje historia
Foto: Glow Images/East News

- Czasem jesteśmy postrzegani, jako grono mocnych dziwaków, którzy w sposób bardzo niekonwencjonalny spędzają swój wolny czas – opowiadają o swojej pasji członkowie bractwa. – Nie chodzimy po głównych szlakach. Szukamy raczej miejsc, których turyści nie zwiedzają. To perełki.

W miejsca, które są interesujące, a o których niewiele się mówi, zabiera ich profesor. – Bractwo Poszukiwaczy pereł to takie kółko historyczno-turystyczne, które wymyśliłem sobie zaraz po przyjściu do tej szkoły. – opowiada założyciel, pan Piasek, nauczyciel z 12-letnim stażem. – Okazało się, że to chwyciło, i choć szkoła nie jest nastawiona na humanistów, zawsze znajdzie się kilkanaście osób, które są zainteresowane czynnym poznawaniem historii. Staramy się zresztą "skakać z tematu na temat". Jeśli raz są zajęcia z historii Egiptu, w następmnym tygodniu czeka nas na przykład druga wojna światowa.

Czytaj więcej: Reportaże w Czwórce <<<

Bractwo nie ma jednak charakteru systematycznej pracy. Nie przygotowuje ani do matury, ani do żadnej z olimpiad. Jest po prostu ciekawostką, w której chętnie biorą udział młodzi ludzie ciekawi świata i jego historii. – To radość, gdy widzę, że któryś z uczniów chce przełamać tremę i podzielić się z kolegami swoją wiedzą – pointuje nauczyciel.

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kd)

Czytaj także

Studenci medycyny po godzinach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:57
To nieprawda, że studenci wydziałów lekarskich siedzą non-stop w książkach. Okazuje się, że mają czas na "Co nie co" - piosenkę, poezję, kabaret i śpiew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były tam, gdzie na weselu brakuje panny młodej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 12:29
Ale nie tylko tam. Justyna i Paulina odbyły podróż dookoła świata, by spełnić swoje marzenia załatwiły wizy, kupiły bilet do Moskwy i pojechały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń