Być jak Japończyk

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 08:58
Stowarzyszenie Entuzjastów Japońskiej Kultury Popularnej "Animatsuri" to organizacja, założona z myślą o promowaniu japońskiej kultury i popkultury.
Japonka w tradycyjnym stroju
Japonka w tradycyjnym strojuFoto: Glow Images/East News

Od 2009 roku organizuje duże wydarzenia służące temu celowi, a za flagowy przykład takiej imprezy należy uznać odbywające się niemal co roku "Animatsuri". Ostatnia edycja zatytułowana "Warszawski Festiwal Kultury Japońskiej - Letnia Szkoła Animatsuri" zgromadziła ponad 2500 osób.
Stowarzyszenie "Animatsuri" zrzesza w swoich szeregach osoby zainteresowane kulturą Japońską - zarówno tradycyjną jak i tą bardziej masową. Japonia jest dla nich inspiracją.
O swojej miłości do kraju kwitnącej wiśni w środowy wieczór, 25 września, w audycji "Na cztery ręce", po godz. 23.00, opowiedzą Roger Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia "Animatsuri" oraz Paweł Biernacki, rzecznik tej organizacji.

A o godz. 24.40 zapraszamy na reportaż pt. "Zapach Japonii", autorstwa Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej.

Bohaterem jest Andrzej Stankiewicz, który od 9 lat na wakacje jeździ do Japonii, zafascynowany odmiennością tamtejszej kultury. Pamięta, jak dzieci, widząc go, płakały przerażone widokiem białego człowieka. Jego narzeczona Marta, będąc na stypendium w Japonii została zatrudniona u pewnej rodziny tylko po to, by dzieci mogły oswoić się z obecnością cudzoziemca. Tak więc oboje obserwują przemiany zachodzące w mentalności bardzo nowoczesnych i bardzo konserwatywnych zarazem Japończyków.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chaczapuri - perła gruzińskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:00
W zależności od regionu kraju ten placek zapiekany z serem ma różne kształty, trochę inaczej się go także przygotowuje. Oto tajemnica przyrządzania tego przysmaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najdziwniejsze pytania turystów w biurach podróży

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 17:56
Choć podobno nie ma głupich pytań, a istnieją tylko głupie odpowiedzi, zasada ta nie obowiązuje, gdy turyści o swoich przyszłych wczasach chcą wiedzieć wszystko. Jakie najdziwniejsze pytania słyszą pracownicy biur podróży?
rozwiń zwiń