Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
Audio
  • Do jakiej rodziny należy czarnowron i gdzie można go spotkać? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Czy czarnowrony są gadatliwe? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Czarnowron
CzarnowronFoto: Pixabay.com
pixabay czyżyk 1200.jpg
Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

- Czarnowron to nie wrona, choć jego inna nazwa to wrona czarna lub wroniec - wyjaśnia Bartek Popczyński, edukator leśny. - Różni się tym od wrony siwej, że nie ma tych siwych elementów, jest cały czarny. Jest mniejszy od kruka, a swoją sylwetką bardziej przypomina gawrona - dodaje.  

Do rodziny krukowatych wraz z czarnowronem należą też gawrony, wrony i kawki. Jak się okazuje to bardzo inteligentne ptaki. 

W przeciwieństwie do swoich kuzynów czarnowrony możemy spotkać jedynie na zachodzie naszego kraju, bywają widziane też nad morzem. 

A czym się żywi ten gatunek? Jak radzi sobie w grupach i samotnie? Czy mógłby być symbolem zakochanych? O tym m.in. w materiale Ani Hardej

shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Mewy i ich przepis na życiowy sukces

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Maciej Wójcik

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 7.30, 8.22

pj

Czytaj także

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebieskooka kawka sypia z gawronem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 10:09
- Kawka jest wielkości gołębia. Jest bardziej krępa, ma krótszą szyję i można powiedzieć, że ma większą głowę - dosłownie i w przenośni - ma większy mózg, jest inteligentniejsza - opowiada Kacper Kowalczyk, przyrodnik. 
rozwiń zwiń