Podłoga. By ją ułożyć, poproś fachowca lub zmierz się z puzzlami

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 10:06
Oferta podłóg na rynku jest ogromna. Od lat jednak, najczęstszym wyborem Polaków są panele laminowane. Podpowiadamy kiedy je wybrać, a kiedy zdecydować się na coś innego.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

- Polacy oprócz paneli wybierają również podłogi warstwowe, deski lite, a w ostatnich latach też panele winylowe - mówi Mirosław Orlański, ekspert Castoramy. - Z uwagi na specyfikę produktów, materiał, z którego jest to wytwarzane, zarówno panele laminowane jak i deski lite czy warstwowe powinny być układane w pomieszczeniach suchych: salony, pokoje, przedpokoje - dodaje. 


Posłuchaj
04:35 czwórka ndt 6.11.2020 podłoga 1.mp3 O rodzajach podłóg opowiada Mirosław Orlański, ekspert Castoramy (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Specjalista zaznacza jednak, że możemy kłaść deski lite w strefach mokrych, ale tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z drewnem egzotycznym czyli np. tekiem, który jest z natury odporny na działanie wody. Wybierając zaś panele winylowe, możemy je układać w dowolnych przestrzeniach - to produkt w 100 procentach sztuczny. 

Czytaj także:

Ceramika na lata

Do tzw. stref mokrych: kuchnia czy łazienka, wybieramy zwykle płytki ceramiczne. Są ich dwa, albo trzy rodzaje: płytka ścienna (glazura), płytka podłogowa (gres lub terakota). Mirosław Orlański zauważa, że gres, ze względu na swoje wzory często też jest kładziony na ściany. 

- Płytki, po których chodzimy muszą być dużo bardziej wytrzymałe, odporne na nasz ciężar czy ścieranie - mówi specjalista. - Płytki podłogowe możemy położyć na ścianę, tych ściennych na podłodze już nie położymy - dodaje. 

Polacy od lat wierni są też wybranej kolorystyce. Chętnie wybierają szarości czy beże, brązy, na podłodze od kilku lat króluje imitacja betonu czy drewna. 

- Pracując z klientem zawsze polecałem wybór płytek "brudnych" wizualnie - przyznaje ekspert. - Na takiej płytce mniej widać bród, nie trzeba jej codziennie czyścić. Jeśli na płytce są przetarcia, wzory, wtedy mamy gwarancję ze zanieczyszczenia będą mniej widoczne - dodaje. 

Jaką podłogę wybrać?

Każdy materiał ma swoją trwałość, żywotność, wytrzymałość. - Najbardziej trwałe są deski lite. Mamy tu do czynienia w 100 procentach z naturalnym materiałem - mówi specjalista. - Taka podłoga może być odświeżana choćby przez cyklinowanie. Dobrze konserwowana podłoga drewniana wytrzyma nawet do 100 lat - dodaje. 


Posłuchaj
03:56 czwórka ndt 6.11.2020 podłoga 2.mp3 Jak wybrać podłogę - podpowiada Mirosław Orlański z Castoramy (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

  

Panel laminowany wytrzyma 10, 15 lub 20 lat. Tu mamy do czynienia też z większym wyborem kolorów czy rozmiarów. Zdaniem Czwórkowego rozmówcy to doskonałe rozwiązanie na jakiś czas, zwłaszcza przy małych dzieciach czy zwierzętach. 


shutterstock Amilao dziewczyna mieszkanie feng shui 1200.jpg
Dodatki do mieszkania. Jak zrobić coś z niczego?

Montaż z YouTuba czy ze specjalistą?

Jak się okazuje panele winylowe da radę ułożyć każdy, zdaniem Kuby Marcinowicza układa się je jak puzzle. Wystarczy kupić wybrane panele i odpowiedni podkład. Czwórkowy ekspert zaznacza, że panele winylowe kładziemy na starej podłodze. - Nie robimy remontu, a jedynie odświeżamy wnętrze - podkreśla. - Inaczej jest w przypadku paneli czy desek. Tu lepiej zdjąć starą podłogę. Panelami możemy zająć się sami, korzystając z filmów instruktażowych, przy deskach jest większy problem, bo tu już kleimy materiał do podłoża i może lepiej poprosić o pomoc specjalistę - dodaje. 


Posłuchaj
02:52 czwórka ndt 6.11.2020 podłoga 3.mp3 Jak ułożyć podłogę - podpowiada Mirosław Orlański (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Mirosław Orlański (Castorama)

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.11.2020

Godzina emisji: 6.27, 7.42, 8.46

pj

Czytaj także

By kupić mieszkanie, naucz się liczyć do dziesięciu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 10:39
- Mieszkania są dużo wdzięczniejsze, niż lokale użytkowe, jeśli chodzi o inwestowanie - mówi Jakub Midel, przedsiębiorca, autor kanału "Akademia Bogactwa". W audycji podpowiada jak zacząć przygodę z nieruchomościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

DIY Hamak - jak zrobić go samemu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:29
Nawet jeżeli nie mamy ogrodu, możemy powiesić go na balkonie lub w mieszkaniu. Bo któż nie marzy o chwili relaksu we własnoręcznie wykonanym hamaku?
rozwiń zwiń