Polskie Radio
Section05
wynajem mieszkań

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Wynajem czy własne M?

Obecnie najem wydawać się może tańszy niż zakup mieszkań na kredyt. Jednak w perspektywie 25 lat zarówno kredyt na dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, jak i wydatki na jego najem będą kosztować nawet ponad milion złotych i to przy założeniu, że czynsze i stopy procentowe w tym czasie nie wzrosną - ocenił analityk HRE. Dodał, że ci, którzy decydują się na kredyt, na koniec zostają z mieszkaniem, a tym tylko wynajmującym lokal nie pozostanie nic.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynajem mieszkań kredyt mieszkaniowy ANALIZA budownictwo

Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań, a nabywcy czekają na niższe stopy. Nowy raport HRE Investments

Zarówno deweloperzy jak i osoby indywidualnie wstrzymują sprzedaż mieszkań - wynika z opublikowanego w środę raportu HRE Investments. Mniejsza liczba transakcji wynika nie tylko z trudniejszego dostępu do kredytów, ale też z większej zyskowności wynajmu mieszkań – wyjaśniono w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo deweloper wynajem mieszkań mieszkania stopy procentowe

polski ład PIT: jaki podatek dla osób wynajmujących mieszkania w 2022 r.? Resort finansów wyjaśnia

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. - na podstawie przepisu przejściowego w ustawie Polski Ład - podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (czyli z tzw. najmu prywatnego), mogą stosować formy opodatkowania obowiązujące na 31 grudnia 2021 r., informuje resort finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse pit wynajem mieszkań Ministerstwo Finansów społeczeństwo

Mieszkaniowy dylemat: wynajem czy kredyt?

Ceny mieszkań rosną w całym kraju. Która opcja jest więc dla nas korzystniejsza: wynajem czy kupno własnego, ale na kredyt? A jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, to jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Jak sytuacja wygląda w dużych miastach, a jak w małych? Gościem audycji będzie Bernadeta Wiekiera, ekspert ds. nieruchomości, autorka bloga "Pani agent odpowiada".
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie mieszkania wynajem mieszkań kredyt mieszkaniowy