Polskie Radio
Section05
wynajem mieszkań

Ceny mieszkań w Polsce. Prezes PFR Nieruchomości przewiduje stabilizację, potem znów wzrost

W najbliższym czasie może nastąpić chwilowa stabilizacja cen mieszkań, nawet z kilkuprocentowym spadkiem, ale w drugiej połowie roku raczej zaczną one systematycznie rosnąć - ocenił prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Według niego spadną też ceny najmu mieszkań, a trend ten ma się utrzymać do jesieni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania kredyt mieszkaniowy ceny mieszkań wynajem mieszkań

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Wynajem czy własne M?

Obecnie najem wydawać się może tańszy niż zakup mieszkań na kredyt. Jednak w perspektywie 25 lat zarówno kredyt na dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, jak i wydatki na jego najem będą kosztować nawet ponad milion złotych i to przy założeniu, że czynsze i stopy procentowe w tym czasie nie wzrosną - ocenił analityk HRE. Dodał, że ci, którzy decydują się na kredyt, na koniec zostają z mieszkaniem, a tym tylko wynajmującym lokal nie pozostanie nic.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynajem mieszkań kredyt mieszkaniowy ANALIZA budownictwo

Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań, a nabywcy czekają na niższe stopy. Nowy raport HRE Investments

Zarówno deweloperzy jak i osoby indywidualnie wstrzymują sprzedaż mieszkań - wynika z opublikowanego w środę raportu HRE Investments. Mniejsza liczba transakcji wynika nie tylko z trudniejszego dostępu do kredytów, ale też z większej zyskowności wynajmu mieszkań – wyjaśniono w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo deweloper wynajem mieszkań mieszkania stopy procentowe