Podziel przestrzeń zgrabną ścianką lub parawanem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:40
Ostatni trudny czas zmienił funkcje naszych mieszkań. W wielu z nich powstały "biura". W klasycznym M-2 czy M-3 trudno do wydzielić miejsce do pracy. Z pomocą przychodzą ścianki działowe, parawany i zasłony. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna
lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Praca w domu sprawiła, że zmienia się przestrzeń naszego mieszkania. Nagle potrzebujemy w nich biurek, dodatkowych komputerów, a przede wszystkim miejsc, pozwalających się skupić. O takie wcale nie jest łatwo. Alicja Rzeczkowska z majsterki.pl poleca wrócić do dawnych rozwiązań. 

- Fajnym pomysłem jest użycie parawanów, które na początku XX wieku były bardzo modne. W tej chwili przeżywają swój renesans - mówi specjalistka od remontów. - Jakiś czas temu kojarzyły nam się z buduarowymi sytuacjami, a teraz to fajny element wyposażenia wnętrz. Parawan jest mobilny, nie zajmuje dużo miejsca - dodaje. 

Posłuchaj
04:03 czwórka ndt 29.01.2021 ścianka 1.mp3 Jaki parawan wybrać? - podpowiada Alicja Rzeczkowska majsterki.pl (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

Na rynku dostępne są parawany ażurowe, z wikliny, na metalowym stelażu czy drewniane. - Jeśli parawan jest ciężki warto sprawdzić czy jest na kółkach, to bardzo ułatwi przemieszczanie go - podpowiada rozmówczyni Czwórki. - Możemy parawan też zrobić własnoręcznie z płyt pilśniowych - dodaje. 

Parawany wybieramy zgodnie z naszym gustem i potrzebami. Jednak Alicja Rzeczkowska radzi, by wziąć pod uwagę również: wysokość i wielkość pomieszczenia, by nowy mebel nie zdominował go, a także materiał, z którego jest wykonany. Do parawanów materiałowych możemy przyczepiać różne rzeczy, wykorzystać je jako organizery, tablice.

PRZECZYTAJ: Sposób na własne mieszkanie

Akademik - jeszcze mniej przestrzeni

Studenci w akademikach często dzielą przestrzeń ze współlokatorami. W ich pokojach też przydają się przepierzenia. Alicja Rzeczkowska przekonuje, że warto postawić na takie, które będą funkcjonalne, użyteczne, zajmą jak najmniej przestrzeni, czyli albo meble, albo zasłona. - Meble w akademiku mogą pełnić funkcje ścianek działowych. Trzeba je dobrze poustawiać - podkreśla specjalistka. 

Posłuchaj
03:55 czwórka ndt 29.01.2021 ścianka 2.mp3 Jak podzielić pomieszczenie meblami czy zasłoną? - zdradza Alicja Rzeczkowska majsterki.pl (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)

Jeśli na decydujemy się na tego typu podział pomieszczenia warto zastanowić się nad wysokością takiej "ścianki". Jeśli w wydzielonej przestrzeni będziemy wykonywać prace siedzące to ścianka może być niższa, jeśli przeróżne aktywności, wtedy powinniśmy postawić na coś wyższego. 

Dobrym rozwianiem w małych przestrzeniach są też zasłony. - Wystarczy zamontować zwykłe, plastikowe karnisze przysufitowe. I wybrać zasłony, najlepiej ciężkie, do ziemi - poleca Alicja Rzeczkowska. 


salon dywan 1200.jpg
Perski, shaggy czy rabbit - jaki dywan wybrać by było przytulnie

Jeśli przy dzieleniu pomieszczenia stawiamy tylko na estetykę to świetnym rozwiązaniem mogą być ścianki ażurowe. - Zaawansowani majsterkowicze mogą je zrobić samemu - podpowiada specjalistka z majsterki.pl. - Potrzebujemy wiertarki, młotka. Z grubszych belek robimy drewnianą konstrukcję, którą mocujemy do sufitu, ściany i podłogi, a następnie wypełniamy ją lżejszymi belkami - dodaje. 

Posłuchaj
03:49 czwórka ndt 29.01.2021 ścianka 3.mp3 Jak stworzyć ściankę w domu? - zdradza Alicja Rzeczkowska (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

Rozwiązaniem stałym, bardziej stabilnych i często wymagającym profesjonalnej pomocy fachowca są ścianki działowe zbudowane np. z kartongipsu. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Alicja Rzeczkowska (majsterki.pl)

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 6.29, 7.39, 8.47

pj/kd

Czytaj także

Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tapicerowane meble - wygodne by usiąść wiele tysięcy razy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:46
Tapicerowane meble mają ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu wnętrza. Zapewniają ciepło i przytulność - a jak wybrać odpowiednią tkaninę tapicerską?
rozwiń zwiń