Tapicerowane meble - wygodne by usiąść wiele tysięcy razy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:46
Tapicerowane meble mają ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu wnętrza. Zapewniają ciepło i przytulność - a jak wybrać odpowiednią tkaninę tapicerską?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay
lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Na kanapie w salonie siadamy wszyscy, często tam podajemy kawę i ciasto odwiedzającym nas gościom. To miejsce, w którym siadamy wiele tysięcy razy. Musi być więc wytrzymałe i ładne.


Posłuchaj
04:13 czwórka ndt 27.11.2020 kanapa 1.mp3 O tkaninach tapicerskich opowiada Artur Indyka, Kotara Story (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Był czas gdy w obiciach były modne liście, palmy i dzikość. Były welwety drukowane z takimi liśćmi. Teraz trochę idziemy w nieopisane kształty w dużej ilości kolorów - zygzaki, trójkąty, piramida, jest batik rozmyty - wymienia Artur Indyka z Kotara Story. - Dużo jest takich wzorów na rynku. Musimy wiedzieć na jaki mebel i do jakiego miejsca szukamy obicia, czy to mebel bardziej dekoracyjny czy użytkowy. Wtedy zaczynamy szukać - dodaje. 

Innej tkaniny obiciowej potrzebujemy na mały dekoracyjny fotelik czy ławkę do sypialni, a innej na kanapę w salonie. - Taki mały fotel czy ławka w sypialni ma głównie ładnie wyglądać. Przy małym mebelku możemy wybrać tkaninę bardziej ekstrawagancką, tkaninę, która niekoniecznie musi spełniać wszystkie warunki tkaniny obiciowej - mówi eksper. 

Artur Indyka zwraca uwagę na parametry tkanin tapicerskich, takich jak ścieralność, czyli wytrzymałość na wycieranie podczas siedzenia, przesuwania się po obiciu. - Tu wartość 10 tysięcy jest jedną z niższych. Te, które na metce mają 200 tysięcy cykli są prawie nieśmiertelne - wyjaśnia. - Ważny jest także parametr blaknięcia, czyli wytrzymałości na promienie UV, promienie słoneczne - dodaje. 

ZOBACZ TEŻ: Projektant wnętrz urządzi ci mieszkanie. Stać cię na to!


salon dywan 1200.jpg
Perski, shaggy czy rabbit - jaki dywan wybrać by było przytulnie

Kanapa a zwierzę 

Niełatwy wybór tkaniny obiciowej czeka tych, którzy mają w domu pupila: kota lub psa. Zdarza się, że zwierzęta chętnie wbijają swe pazury w tapicerkę, zostawiają sierść. - Żeby zwierzaki nie czepiały się kanap powinny być one obite zwartym i gęsto tkanym materiałem - podkreśla. - Siatki i luźno tkane kratki odpadają, najlepiej wybrać welwety i welury, strzyżone i drukowane - poleca. 


Posłuchaj
04:22 czwórka ndt 27.11.2020 kanapa 2.mp3 Jaki materiał obiciowy wybrać gdy w domu mieszka kot lub pies? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Artur Indyka proponuje by tkaniny siatkowe wybrać np. na poduszki. Ciekawym rozwiązaniem na obicie kanap jest też alcantara - tkanina która trochę imituje skórę, jest gładka i kotoodporna. Ekspert poleca też, by do prania tapicerki wynająć specjalną ekipę, która na miejscu, w naszym domu zajmie się praniem. 

PRZECZYTAJ: Sposób na własne mieszkanie

Skórzane obicia są już passe?

Kiedyś skórzane obicia kanap i foteli były szalenie modne. Królowały sofy beżowe i czarne. - Taka kanapa i dziś może uspokoić wnętrze - mówi Artur Indyka. - Jeśli ktoś decyduje się na skórę, to latem ma niemiły efekt "przyklejania się" skóry do ciała, a zimą kanapa jest chłodna - dodaje.  


Posłuchaj
04:44 czwórka ndt 27.11.2020 kanapa 3.mp3 O skórzanych kanapach i nowoczesnych rozwiązaniach opowiada Artur Indyka (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Dziś wnętrza są inne. Skóra wciąż jest w użytku, ale częściej zastępują ją fantazyjne materiały obiciowe. - Klienci stawiają na dekoracyjny mebel np. wszystko gładkie, a kanapa zwariowana - mówi specjalista. - Choć z pewnością na korzyść skórzanego obicia przemawia jego bardzo dobre możliwości konserwacji, ona latami może wyglądać jak nowa - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Artur Indyka (Kotara Story)

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 6.31, 7.32, 8.47

pj

Czytaj także

Podłoga. By ją ułożyć, poproś fachowca lub zmierz się z puzzlami

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 10:06
Oferta podłóg na rynku jest ogromna. Od lat jednak, najczęstszym wyborem Polaków są panele laminowane. Podpowiadamy kiedy je wybrać, a kiedy zdecydować się na coś innego.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
rozwiń zwiń