Seitan - podbija żołądki wegan i wegetarian

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:16
Wśród trendów kulinarnych, również w mediach społecznościowych króluje seitan. To kolejny krok w stronę weganizmu i wegetarianizmu, a także w stronę zdrowia naszego i naszej planety. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Karl Allgaeuer

shutterstock tarta pomidory 1200 tomatotart.jpg
TomatoTart, czyli alternatywa dla pizzy

Coraz częściej w garnkach, patelniach i na talerzach internetowych celebrytów kulinarnych ląduje seitan. Kusi egzotyczną nazwą i smakiem, jaki tylko nam się zamarzy. Dziś bywa nazywany królem wegańskiej i wegetariańskiej diety. 


Posłuchaj
04:04 czwórka ndt 03.09.2021.mp3 Co to jest seitan i jak możemy go użyć? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

- Ten produkt ma dziś ogromny wpływ na popularność wegetarianizmu. Dzięki niemu populacja może być zdrowsza, będziemy jedli lepiej, będziemy spożywać mniej mięsa, co będzie miało pozytywny wpływ na nas i naszą planetę - mówi szef kuchni Bartek Kochman. 

Seitan nazywany bywa wegańskim kurczakiem. Jego nazwa ma korzenie chińskie. - "Sei" oznacza "zrobiony z", a "tan" pochodzi od "tanpaku", czyli białka. To produkt tylko i wyłącznie z białka - tłumaczy rozmówca Czwórki. - Powstaje z masy zrobionej ze zwykłej mąki pszennej i wody. W procesie produkcji wypłukujemy skrobię w nim zawartą i zostaje nam samo białko - dodaje. 

Sprawdź także:

Dużym plusem seitanu jest to, że w bazowej postaci jest bez smaku. Możemy nadać mu smak, jaki lubimy, jaki sobie zażyczymy. - Ta potrawa chłonie zapachy i smaki. Jest bardzo elastycznym produktem, który możemy użyć w wielu przepisach - ocenia szef kuchni. - Możemy smażyć, gotować, kroić w mniejsze kawałki, nadziewać na patyki, robić gulasze - wymienia. 


wołowina mięso 1200.jpg
Mięsiwa na polskim stole. Jak schabowy wyparł kapłona?

Seitan to produkt, który bardzo przypomina mięso, świetnie je zastępuje, bo ma podobne wartości odżywcze. To produkt wielozadaniowy, lubiany i polecany. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Szymon Jaworski

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 03.09.2021

Godzina emisji: 8.33

pj

Czytaj także

Tosty na słodko - jak przyrządzić je w domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 10:08
Ta propozycja kulinarna jest w mediach społecznościowych niemalże wiralem. - To nie mogło mnie ominąć, to absolutny trend, prosta, ale niezwykle kreatywna sprawa - mówi Szymon Dudek, w sieci znany jako "Człowiek od jedzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięsiwa na polskim stole. Jak schabowy wyparł kapłona?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:10
Za polską potrawę narodową uchodzi schabowy. Jednak zanim rozgościł się na naszych stołach, królowały na nich: kapłony, pekeflejsz, a wołowina była mięsem szczególnie cenionym. 
rozwiń zwiń