Wertykalne farmy dla lepszego jutra?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 13:50
Na całym świecie maleje liczba wolnych kilometrów kwadratowych, które można jeszcze wykorzystać pod uprawy. Aby sprostać wyzwaniu zwiększenia produkcji rolnej naukowcy pracują nad alternatywnymi rozwiązaniami, w tym nad rozwojem wertykalnych farm.
Ogród wertykalny przy CaixaForum Museum w Madrycie
Ogród wertykalny przy CaixaForum Museum w Madrycie Foto: stoyanh/Shutterstock.com

Zobacz
1200_ekologia_plan_shutterstock.png
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

- Szacuje się, że w roku 2050 liczba ludności przekroczy 9 miliardów - mówi prof. Tomasz Kleiber z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Z raportu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ wynika, że produkcja żywności będzie musiała zwiększyć się o 70 proc., żeby sprostać oczekiwaniom.

Posłuchaj
04:58 CZWÓRKA Stacja Nauka - ogrod wertykalny 03.06.2021.mp3 Uprawy wertykalne - jak działają i co mogą nam dać w przyszłości? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Wertykalne farmy to plantacje prowadzone w pionowych szklarniach wykorzystujące techniki hydroponiczne, aeroponiczne i aquaponiczne Mateusz Piechowiak 

Rozwiązaniem mogą być wertykalne farmy. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o uprawy pionowe, w których poszczególne rośliny są umieszczone jedna nad drugą. Umożliwia to lepsze wykorzystanie powierzchni i sprawia, że taką uprawę można założyć praktycznie wszędzie, nawet w centrum dużego miasta. - Hydroponika to uprawa roślin bez ziemi - wyjaśnia Mateusz Piechowiak, autor bloga Wertykalnefarmy.pl. - Ziemię zastępuje tu roztwór wodny, w którym zanurzone są korzenie roślin. Zawiera on wszystkie składniki mineralne niezbędne dla ich rozwoju, czyli azot, fosfor, potas, i wapń. 

Growing Up: How Vertical Farming Works / The B1M

W Polsce działają już pierwsze farmy wertykalne, a kolejne są na etapie wdrażania. Niestety koszt takich upraw jest wysoki, przez co nie są jeszcze tak popularne jak w innych krajach prof. Tomasz Kleiber

Jak przyznaje prof. Tomasz Kleiber to bezpieczne rozwiązanie. - W naszym kraju często dochodzi do zakwaszania gleb, m.in. na skutek rozpuszczania się metali ciężkich. Dlatego w tradycyjnych uprawach polowych, jeśli właściciel nie kontroluje sposobu nawożenia, jest ryzyko skażenia plonów - wyjaśnia rozmówca Szymona Majchrzaka. - Hydropolis takiego problemu nie ma, bo to środowisko sterowane komputerowo i całkowicie kontrolowane przez człowieka.

Posłuchaj także:

Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak wydajne rozwiązania zacząć stosować przy uprawie ziół i warzyw. - Pandemia oraz to, że stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami mocno przyspieszyły rozwój tej branży - uważa Mateusz Piechowiak. W przyszłości może też okazać się, że pionowe uprawy warzyw będą ważne nie tylko dla dużych i zamożnych miast, ale też dla uboższych regionów świata.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 12.41

kul

Czytaj także

Szukasz pasji z polotem? Zostań ornitologiem!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:20
- Ptaszenie jest w modzie i mam wrażenie, że coraz mniej jest tych, którym ornitologia kojarzy się z nudą - przekonuje Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:50
Państwowe lasy to dobro narodowe, o które powinni się troszczyć wszyscy. Drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla - musimy o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.
rozwiń zwiń