Domowa dżungla - jak ją założyć i szaleć na Instagramie?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:40
Monstera dziurawa, bananowiec, zamiokulkas, kaktusy i epifity to rośliny, które nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale też "robią" wyniki na Instagramie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Amilao/Shutterstock.com

Mamy teraz modę na "babcine" rośliny, więc monstera i pachira idealnie wpisują się w ten trend Paulina Kłos

Fikus zamiast obrazu

W pandemii nie tylko zmieniliśmy tryb życia, ale też odkryliśmy nowe pasje. Jednym z najpopularniejszych hobby jest dziś ogrodnictwo. Rośliny hodujemy wszędzie - w ogrodzie, na działce, na balkonie i w domu. - Odpowiednio zadbane rośliny są przyjemne dla oka i pięknie wyglądają na zdjęciach, ale przede wszystkim nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn oraz z zanieczyszczeń - mówi Paulina Kłos z Auris Garden. - Co więcej, chętniej dziś kupujemy duże rośliny i traktujemy ja jako element aranżacji wnętrza.

Posłuchaj
14:30 CZWÓRKA Dajesz rade - rosliny 21.04.2021.mp3 Dżungla w domu. Jak rozpocząć przygodę z ogrodnictwem? (Dajesz radę/Czwórka) 

Unikam marketów, a rośliny kupuję w plantroomach lub mniejszych sklepikach, bo mam gwarancję, że są one odpowiednio pielęgnowane. Sadzonki "chore" mogą zarażać zdrowe rośliny Paulina Kłos

Czy spełniasz wymagania?

Decydując się na rośliny w naszych wnętrzach, powinniśmy zastanowić się, ile czasu możemy im poświęcić i czy jesteśmy w stanie spełnić ich wymagania. - Rośliny najczęściej kupowane są spontanicznie, ale warto zaplanować dla nich przestrzeń w mieszkaniu - rozmówczyni radzi zaplanować sobie taki kącik roślinny. - Ważny jest dostęp do światła oraz miejsce, w którym je postawimy, bo doniczki mogą stać nie tylko na podłodze czy na parapecie, ale też na półkach lub wisieć pod sufitem. Nie powinny być jednak umieszczane przy kaloryferach i przy oknach - dodaje.

Kaktusy wcale nie są łatwe w uprawie. Owszem, można zapomnieć o ich podlewaniu, ale za to do wzrostu potrzebują dużo słońca i odpowiedniego podłoża Paulina Kłos

Żelazne rośliny - wytrzymałe i wdzięczne

Żeby rozpocząć domową uprawę, najlepiej skupić się na roślinach mniej wymagających. - Proponuję sansewierię i zamiokulkasa, bo to tak zwane "żelazne rośliny", które bez wody przeżyją nawet trzy tygodnie - podpowiada ekspertka. - Potem kolekcję możemy wzbogacać o kolejne "eksponaty", pamiętajmy jednak, żeby ich "nie przelewać" i żeby z nimi rozmawiać. Rośliny wiedzą, jak się za to odwdzięczyć - podsumowuje Paulina Kłos. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Paulina Kłos (Auris Garden)

Data emisji: 21.04.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka i natura łączą siły. Malarstwo w kwiaciarniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:16
Instytucje kultury są zamknięte, a artyści wciąż tworzą i pragną dzielić się sztuką z odbiorcami. Powstał pomysł niezwykłej, rozproszonej wystawy. Młodzi artyści prezentują swoje prace w kwiaciarniach. 
rozwiń zwiń