Dobrze nakręcony: "Last Christmas" - hit z zimnego domku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 08:38
Są takie przeboje, których już nikt nie ma sił słuchać, a mimo to w okresie świątecznym zawsze nam towarzyszą. Takim hitem jest "Last Christmas" zespołu Wham! - mało kto wie, jak wygląda teledysk do tej piosenki. 
Last Christmas to jeden ze świątecznych hitów. Towarzyszy nam od lat
"Last Christmas" to jeden ze świątecznych hitów. Towarzyszy nam od latFoto: shutterstock/Larina Marina

Większość z nas nie włącza sobie samemu utworu "Last Christmas", ale grupki znajomych rok rocznie robią sobie konkursy, kto pierwszy usłyszy ten hit w radiu. Oliwia Krettek przypomina, że George Michael i Andrew Ridgeley, tworzący duet Wham!, wcale nie mieli zamiaru nagrać piosenki świątecznej. W 1984 roku stworzyli piosenkę o nieszczęśliwej miłości. 

O czym jest ta historia?

- Za kamerą do teledysku "Last Christmas" stanął Andy Morahan, który potem wyreżyserował też teledyski Pet Show Boys, Tiny Turner czy OMD - mówi Aleksandra Ziejewska, autorka muzycznego bloga Szafira. - Akcja klipu rozgrywa się zimą, w górach. Muzycy i ekipa filmowa wyjechali do kurortu Saas-Fee w Szwajcarii. Teledysk opowiada o grupie przyjaciół, która przyjeżdża do górskiej chatki, by tam wspólnie spędzić święta. George Michael spotyka się tam ze swoją zeszłoroczną miłością, która odrzuciła jego zaloty. Jego dawna dziewczyna na święta przyjeżdża z kimś innym, on też przybywa z nową partnerką, jednak zdaje się, że uczucia między tą dwójką nie wygasły - dodaje. 

Nie spodziewano się, że ten utwór będzie tak wielkim przebojem. Na początku nie odniósł dużego sukcesu. - Utwór nigdy nie był numerem jeden w Wielkiej Brytanii - mówi rozmówczyni Czwórki. - Dopiero po śmierci George'a Michaela osiągnął szczyt listy przebojów na wyspach. Było to 35 lat po premierze - dodaje. 

Na planie teledysku obok panów z duetu Wham! występują modelki i inni muzycy. Rolę łamaczki serc gra Kathy Hill. Modelka w jednym z wywiadów zdradziła, że na planie panowała bardzo serdeczna, przyjacielska atmosfera, że nie było to sztucznie wyreżyserowane. 

Przyjaciele w teledysku

- Na planie widzimy też Helen DeMacque, Shirley Holliman, które wokalnie wspierały Wham!, a później założyły duet Pepsi&Shirlie - mówi blogerka. - Jest też basista Martin Kemp, przyszły mąż Shirlie Holliman - dodaje. 

Na planie klipu są narty, choć bohaterowie w ogóle na nich nie jeżdżą. Nie zobaczymy też zdjęć z wnętrza kolejki linowej, którą jadą przyjaciele. - Podobno cała ekipa, z powodu awarii, utknęła w tym wagoniku na 20 minut - mówi Aleksandra Ziejewska. - Ciekawostką jest, że scena śnieżnej zabawy George'a Michaela i Kathy Hill wcale nie została wyreżyserowana, a przyjaciele po prostu spędzali miło czas na śniegu, co udało się zarejestrować kamerą - dodaje. 

Domek na wynajem

Szwajcarski górski domek nie był zbyt przyjaznym miejscem zdjęć do klipu. Zanim ekipa Wham! tam przyjechała, długo stał pusty, więc było w nim bardzo zimno, i wszyscy bardzo zmarzli.

Do niedawna mogliśmy sobie wynająć tę górską chatkę z "Last Christmas", niestety w 2019 roku zniknęła z serwisów bookingowych. 


Posłuchaj
12:07 czwórka ndt 24.12.2021.mp3 Jaką opowieść widzimy w teledysku "Last Christmas"?

W 2019 roku teledysk pojawił się w odświeżonej wersji. 

Wham! - Last Christmas (Official Video)/Wham! 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 6.24

pj

Czytaj także

Dobrze nakręcony. Jak Sorry Boys nakręcili "Wracam"?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:00
Klip do piosenki "Wracam" Sorry Boys ma już 5 lat, wciąż jednak wciąga i fascynuje, a Apollo, który się w nim pojawia, zachwyca. Bela Komoszyńska, wokalistka grupy wspomina noc zdjęciową jako przejmująco zimny czas pełen magii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze nakręcone Nieme Kino. "Podwodne dzieło sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
Saksofony, fortepian i zespół pod wodą - tak wyglądał plan teledysku do utworu "Szaman" zespołu Nieme Kino. 
rozwiń zwiń