"Pola Ar" - przenikająca jedność według Łąki Łan. Jak powstawał klip?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:40
- Paprodziad powiedział nam, że ten utwór jest dla niego ważny. "Pola Ar" jest jak filozofia życiowa i to pole ma wiele znaczeń. Chciał, żebyśmy uszanowali je w teledysku - mówi twórca klipu Wojciech Mosiejczuk. - Staraliśmy się to pokazać i chyba się udało - dodaje.
Łąki Łan na Scenie Muzycznej Polskiego Radia
"Łąki Łan" na Scenie Muzycznej Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński

Posłuchaj
14:12 Czwórka/NDT jak powstawał teledysk Pola Ar Łąki Łąn 17.09.2021.mp3 jak powstawał teledysk "Pola Ar" Łąki Łan? (NDT/Czwórka)

 

Myślę, że jest to poetycki, nastrojowy, wdzięczny, nie narzucający się, a jednak wlewający powiew świeżości klip Paprodziad

- Zależało mi na pokazaniu natury, kobiety, elementów kosmicznych, czyli podejścia do boskości. Bo jak wiadomo, piosenka z jednej strony jest o kawałku pola, czyli o przyrodzie. Z drugiej strony jest o Poli, która jest kobietą, i oczywiście o polu morfogenetycznym. Boskim Wi-Fi, czyli tym, czego jesteśmy częścią i z czego się też składamy - tłumaczy Paprodziad. - Pan Bóg mówi do nas przez przyrodę, spotykamy Go w osobach, które mijamy, tak więc to wszystko się tutaj pięknie przeplata. Chcieliśmy, żeby w jakiś sposób było to odczuwalne w tym obrazie.

Po konsultacjach powstała kolażowa animacja, a klip zaczyna się kosmicznie i kosmosu jest w nim sporo. Przewijają się zwierzęta, osoby, kobiety w sukienkach, na których jest rozgwieżdżone, poruszające się niebo. Połączenie ziemi i nieba. - Warstwy są powycinane i kolażowo ponakładane. Efekt, który udało nam się osiągnąć, wynika z tego, że w teledysku dzieje się bardzo wiele - opowiada jego twórca Wojciech Mosiejczuk. - Ze zdjęć czasami trzeba było ręcznie wyciąć fragmenty, ustawić tryb przenikania, tło, efekty, ruch kamery, który często był w 3D.


Łąki Łan koncert sylwestrowy 2020-12-18 2020-12-17_4791.jpg
Łąki Łan ponownie w Czwórce [ZOBACZ-WIDEO]

Źr. Łąki Łan - Pola Ar [Official Music Video]


Wszystko jednak najpierw trzeba było zaprojektować, ustawić w programach graficznych, w programach od animacji, opracować ruch kamery i zmontować. - W teledysku pojawiają się elementy niestandardowe. Ujęcia ze zdjęć, które mają po sto lat, kalejdoskopy, fragmenty obrazów i animacja - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Miało to być odczytywane jako kolaż, więc używaliśmy wielu estetyk, łącząc te wszystkie części razem.

Sami autorzy o tym utworze piszą: - "Pola Ar" radosna, energetyczna, taneczna piosenka o bezkresnej miłości, która wypełnia wszechświat. Pola Ar może być kobietą, z którą chce się przeżyć całe życie, Pola Ar może być dzieckiem, owocem miłości, w którym się tli kawałek nas samych. Pola Ar jako niezwykli różnorodni ludzie, którzy nas otaczają. Pola Ar jako przyroda natura i jej piękno, subtelność i mądrość z niej płynąca.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 7.16

aw

Czytaj także

GrubSon, BRK i Jarecki na scenie Czwórki - przeżyjmy to jeszcze raz!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:50
Grubson i jego goście wystąpią na naszej antenie w audycji Damiana Sikorskiego. Retransmisja pełnego pozytywnej energii koncertu już po godz. 19.05.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubska powracają z krążkiem "BDG Roots Rockers"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 22:01
Zespół Dubska opowiadał w Czwórce o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "BDG Roots Rockers", ale także muzycznej filozofii i planach. - Jesteśmy z ginącego plemienia, ale wciąż istniejemy - mówili Dymitr Czabański i Artur Małecki z grupy Dubska.
rozwiń zwiń