Dobrze nakręcone Nieme Kino. "Podwodne dzieło sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
Saksofony, fortepian i zespół pod wodą - tak wyglądał plan teledysku do utworu "Szaman" zespołu Nieme Kino. 
Kadr z teledysku Szaman zespołu Nieme Kino
Kadr z teledysku "Szaman" zespołu Nieme KinoFoto: mat. prasowe

"Szaman" to pierwszy singiel zapowiadający drugą płytę Niemego Kina, która ukaże się wiosną 2022 roku. Promujący krążek utwór to wielowymiarowa i bardzo emocjonalna próba zmierzenia się z najgłębiej skrywanymi lękami i słabościami. - Teledysk, który powstał do utworu, jest próbą jego interpretacji - wyjaśnia Bartosz Stróżyński. -  To zapis fotograficzny emocji, które towarzyszyły mi w tamtym momencie.

Posłuchaj
10:01 CZWÓRKA NDT - nieme kino 26^.11.2021.mp3 Jak powstał teledysk do "Szamana"? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Zdjęcia do tego obrazu zrealizowano w całości pod wodą, co prawdopodobnie w takiej formie miało miejsce w Polsce po raz pierwszy. - Pierwsze próbne zdjęcia powstały już ponad 5 lat temu, a potem przyszedł moment, kiedy byliśmy już gotowi technologicznie, żeby moją wizję wcielić w życie - opowiada autor muzyki i tekstów oraz zdjęć do teledysku. - Nie była to łatwa praca, bo w Polsce wody są zimne i mętne. Żeby trafić na odpowiedni moment mieliśmy do wyboru wczesną wiosnę albo późną jesień. Postawiliśmy na jesień.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Nieme Kino Band (@nieme_kino)

Jak przyznaje rozmówca Oliwii Krettek, dla niego praca pod wodą była dobrą zabawą, ale dla reszty muzyków - duży wysiłek. - Woda wypycha, więc musieliśmy być odpowiednio obciążeni. Instrumenty niekoniecznie nas słuchały, bo wypływały, a największy problem mieliśmy z pianinem - wspomina. - To był kompletny live, bez blue screenów i studyjnego montażu.

Szaman, Nieme Kino

Nieme Kino to poznańska formacja artystyczna tworząca muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łącząca świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach. Poetyckie teksty i eksperymentalne saksofony w bardzo smutnym, ekspresyjnym, wzbogaconym elektroniką wydaniu to znak rozpoznawczy tej grupy.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata JakubowskaSzymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 6.30

kul


Czytaj także

"Ups!". Co wydarzyło się na planie klipu Mery Spolsky?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:40
Piosenka "Ups!" znalazł się na wydanej w 2019 roku płyty "Dekalog Spolsky". Był to drugi album w dorobku artystki, który wytyczył nowy rodział jej działalności. - Znudził mi się słodki synthpop, pokochałam analogowe eksperymentowanie, także w warstwie wizualnej - wspomina Mery Spolsky.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrona o "Double Tap": zawsze chciałam nagrać kolorowego cyberpunka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:32
- Klip utrzymany jest w stylistyce gamerskiej, futurystycznej, jest trochę cyberpunkowy. Ten pomysł przyszedł mi do głowy już dawno temu - opowiadała w rozmowie z Czwórką Weronika "Wrona" Jasiówka.
rozwiń zwiń