Pyszne i zdrowe bezy - jak przygotować je w domu?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 15:12
Gotowe bezy powinny być kruche i chrupiące z wierzchu, piankowe lub lekko ciągnące się w środku. W Czwórce sprawdzimy ich skład i przepis na nie.
Bezy
BezyFoto: Denys Niezhientsev/Shutterstock.com

Jak przygotować samodzielnie pyszne bezy i czy te kupowane w sklepach są zdrowe? O tym w piątkowej audycji "Najlepszy Dzień Tygodnia". W programie podamy także przepis na bezę Pavlova.

Ponadto powiemy o pięknym czarnym ptaku, czyli kormoranie. Przez praktycznie cały rok można nad brzegiem Wisły spotkać duże, ciemne ptaki o długim szyjach, które siedzą na brzegu rzeki lub na jakimś wystającym z niej konarze z rozpostartymi szeroko skrzydłami. Ptaki te to kormorany, które właśnie suszą swoje skrzydła po zakończonym polowaniu. Jako jedne z niewielu ptaków wodnych kormorany nie posiadają gruczołu kuprowego, produkującego wydzielinę, która sprawia że pióra np. kaczek czy łabędzi są wodoodporne.

Zajrzymy także na mapy pogodowe, do świata muzyki, kultury i sportu.

***

Na audycję z cyklu "Najlepszy Dzień Tygodnia" w piątek (13.09) o godzinie 7.05 zaprasza Kuba Marcinowicz

kd/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka śniadanie ptaki
Czytaj także

Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:07
Mewy są tak głośne, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk - to gwarantuje bezpieczeństwo. Ich przepis na sukces jest prosty: chwycić w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połknąć tak szybko, jak się da.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polowania na ptaki. Jak walczyć z krwawą tradycją?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 16:19
15 sierpnia to trudny czas dla miłośników ptaków. Zaczyna się wówczas okres polowań na 13 gatunków, które zostały uznane za łowne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
rozwiń zwiń