X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
Audio
  • Marcin Siuchno opowiada o budowie ciała i zalotach perkozów (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
  • Jak rozróżnić perkozy i który z nich bywa kosmitą (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
Perkoz
PerkozFoto: pixabay

By zobaczyć perkoza powinniśmy wybrać się nad jezioro, staw, jakąś wodę stojącą. 

- Perkozy ptak który najlepiej czuje się w wodzie. To ptak rybożerny, ale zjada również ślimaki, kijanki, żaby czy raki - mówi Marcin Siuchno z portalu Totemownia. - Perkoz łączy w sobie umiejętności latania i nurkowania. Przy lataniu warto być lekkim, a przy nurkowaniu przydałoby się obciążenie. Wydaje się, że jest to problem nierozwiązywalny, a perkoz sobie z nim radzi. Nogi ma odsunięte w tył ciała, napędza się skrzydłami, wyciąga długo szyję, dzięki czemu przenosi swój środek ciężkości - opowiada. 

Okazuje się, że mimo posiadania umiejętności latania, perkozy właściwie nie latają, poza migracjami i ucieczkami przed drapieżnikami. - One całe lato spędzają w wodzie lub pod wodą. Do lotu też zrywają się z akwenu, nie potrafią wystartować z lądu - wyjaśnia ekspert. - Niektóre z perkozów w ogóle już nie latają. A ich skrzydła przypominają skrzydła pingwinów - dodaje. 

W Polsce możemy spotkać 4 gatunki perkozów. Jak je rozróżnić? Który z nich bywa kosmitą? Czemu perkozy połykają swoje pióra i karmią nimi dzieci? Jak głęboko potrafią zanurkować? O tym w materiale Anny Hardej

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 26.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.24

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzinne zwyczaje bocianów białych. To życie pełne wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 15:00
Bociany są monogamistami przez... jeden sezon. W ich życiu zdarzają się zdrady, rozgrywają się prawdziwe rodzinne dramaty i skandale. Walki, przeganianie intruzów, zmiany partnerów i partnerek. Jakie jeszcze tajemnice skrywają te ptaki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Permakultura. Świadomie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:53
- Permakultura to dziedzina projektowania krajobrazu, naszej najbliższej przestrzeni życiowej, pozwalająca na to, żeby podpatrując różne wzorce z natury, stworzyć przydomowy ogród - mówi Łukasz Nowacki. 
rozwiń zwiń