Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
Audio
  • Marcin Siuchno opowiada o budowie ciała i zalotach perkozów (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
  • Jak rozróżnić perkozy i który z nich bywa kosmitą (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
Perkoz
PerkozFoto: pixabay

By zobaczyć perkoza powinniśmy wybrać się nad jezioro, staw, jakąś wodę stojącą. 

- Perkozy ptak który najlepiej czuje się w wodzie. To ptak rybożerny, ale zjada również ślimaki, kijanki, żaby czy raki - mówi Marcin Siuchno z portalu Totemownia. - Perkoz łączy w sobie umiejętności latania i nurkowania. Przy lataniu warto być lekkim, a przy nurkowaniu przydałoby się obciążenie. Wydaje się, że jest to problem nierozwiązywalny, a perkoz sobie z nim radzi. Nogi ma odsunięte w tył ciała, napędza się skrzydłami, wyciąga długo szyję, dzięki czemu przenosi swój środek ciężkości - opowiada. 

Okazuje się, że mimo posiadania umiejętności latania, perkozy właściwie nie latają, poza migracjami i ucieczkami przed drapieżnikami. - One całe lato spędzają w wodzie lub pod wodą. Do lotu też zrywają się z akwenu, nie potrafią wystartować z lądu - wyjaśnia ekspert. - Niektóre z perkozów w ogóle już nie latają. A ich skrzydła przypominają skrzydła pingwinów - dodaje. 

W Polsce możemy spotkać 4 gatunki perkozów. Jak je rozróżnić? Który z nich bywa kosmitą? Czemu perkozy połykają swoje pióra i karmią nimi dzieci? Jak głęboko potrafią zanurkować? O tym w materiale Anny Hardej

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 26.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.24

pj/kul

Czytaj także

Rodzinne zwyczaje bocianów białych. To życie pełne wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 15:00
Bociany są monogamistami przez... jeden sezon. W ich życiu zdarzają się zdrady, rozgrywają się prawdziwe rodzinne dramaty i skandale. Walki, przeganianie intruzów, zmiany partnerów i partnerek. Jakie jeszcze tajemnice skrywają te ptaki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Permakultura. Świadomie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:53
- Permakultura to dziedzina projektowania krajobrazu, naszej najbliższej przestrzeni życiowej, pozwalająca na to, żeby podpatrując różne wzorce z natury, stworzyć przydomowy ogród - mówi Łukasz Nowacki. 
rozwiń zwiń