Wspaniały pokaz siły i odwagi. "Firework" Katy Perry to nie sylwestrowa piosenka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:40
W klipie "Firework" Katy Perry fajerwerków nie brakuje, choć ten teledysk nie ma zbyt wiele wspólnego z sylwestrem. Mimo to jest gwarantem świetnej zabawy. 
Fajerwerki w teledysku Katy Perry są symbolem siły, a nie imprezy sylwestrowej
Fajerwerki w teledysku Katy Perry są symbolem siły, a nie imprezy sylwestrowejFoto: mat.pras./Universal Music Polska

- W teledysku jest obecnych pięć wątków: jest chłopiec, który próbuje rozdzielić kłócących się rodziców, jest dziewczyna z nadwagą, która znajduje w sobie odwagę, by wskoczyć do basenu na dużej imprezie, jest dziewczynka chorująca na białaczkę, która odważa się wyjść na ulicę, mimo iż wstydzi się tego, że przez leczenie wypadły jej włosy, jest też homoseksualny chłopak, który znajduje w sobie siłę, by okazać innemu swoje uczucie, oraz mężczyzna, którego napadają bandyci, a on swoją magią sprawia, że mu odpuszczają - wymienia Grzegorz, moderator strony Katy Perry Polska. - Ze wszystkich tych osób, w momencie, gdy znajdują swoją siłę i odwagę, zaczynają wystrzeliwać fajerwerki. One pokazują ich magiczną siłę, która jest w każdym z nas - dodaje. 

Oliwia Krettek odnalazła w sieci film, w którym sama artystka mówi o klipie i swojej piosence. Wyjaśnia, że fajerwerki są w tym teledysku symbolem czego, czego nie widać, siły, która dopiero po "odpaleniu" wychodzi na zewnątrz, ale potrzeba do tego odwagi. 

Krąg tańczących ludzi

W końcowej scenie teledysku widzimy ludzi wbiegających na dziedziniec zamku. Formują taneczny krąg. W tańcu z ich serc wystrzeliwują sztuczne ognie. - Myślę, że ci ludzi są po prostu symbolem nas wszystkich, zwykłych normalnych ludzi z codziennymi problemami - opowiada Grzegorz. - Na tym placu pokazują, że problemy można przezwyciężyć. Oni uwalniają swoją siłę. Krąg jest też symbolem ich zjednoczenia - dodaje. 

Sukces utworu

Klip do piosenki Katy Perry koresponduje z jej tekstem. Utwór opowiada o tym, że zawsze można poradzić sobie z problemami. - To jest też ważny utwór w karierze artystki - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - "Firework" zdobył pierwsze miejsce na liście przebojów w Ameryce, a w serwisie YouTube ma ponad miliard odsłon. W Stanach jest certyfikowany dwunastokrotną platyną, a sama artystka zawsze kończy nim swoje koncerty - dodaje. 

Piosenka "Firework" została też wykonana przez Katy Perry podczas uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA. Jest jednym z pięciu utworów z albumu "Teenage Dream", które trafiły na szczyt listy Bilbord Hot 100, co uczyniło jej autorkę jedyną kobietą, której się to udało.


Posłuchaj
13:13 czwórka ndt 31.12.2021.mp3 Jak powstał teledysk do piosenki Katy Perry "Firework"? (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)

 

Katy Perry - Firework (Official Music Video)/Katy Perry

Ludzie i fajerwerki

Koncepcja teledysku zakładała obecność na planie wielu statystów. Mówi się, że w tanecznym kręgu wystąpiło około 300-400 osób. Oliwii Krettek udało się skontaktować z Polakiem, który wziął udział w nagraniu. - Żeby dostać się na plan tego teledysku, trzeba było nagrać krótki filmik, którego hasłem przewodnim było zdanie "pokaż, że masz iskrę" - zdradza Patryk Cygler. - Ja nagrałem wygłupy z przyjaciółmi i udało się. Z Polski dostało się około 40 osób. Zostaliśmy zaproszeni na tydzień na Węgry. Teledysk kręcony był w Budapeszcie, występowaliśmy na dziedzińcu zamkowym. Z zamku roztacza się cudowny widok na całe miasto. Mieliśmy dwa dni prób na planie, a potem zdjęcia. Tańczyliśmy głównie w nocy. Udało mi się spotkać artystkę, zrobić z nią zdjęcie i zamienić dwa zdania - dodaje. 

Patryk Cygler miło wspomina też atmosferę na planie, catering i automaty do gier udostępnione statystom. Tańcząca ekipa była międzynarodowa, w klipie występują ludzie z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji czy Francji. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 6.22

pj

Czytaj także

Dobrze nakręcony. Jak Sorry Boys nakręcili "Wracam"?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:00
Klip do piosenki "Wracam" Sorry Boys ma już 5 lat, wciąż jednak wciąga i fascynuje, a Apollo, który się w nim pojawia, zachwyca. Bela Komoszyńska, wokalistka grupy wspomina noc zdjęciową jako przejmująco zimny czas pełen magii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze nakręcony: "Last Christmas" - hit z zimnego domku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 08:38
Są takie przeboje, których już nikt nie ma sił słuchać, a mimo to w okresie świątecznym zawsze nam towarzyszą. Takim hitem jest "Last Christmas" zespołu Wham! - mało kto wie, jak wygląda teledysk do tej piosenki. 
rozwiń zwiń