Piosenki świąteczne. Idealna playlista na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 18:00
Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne towarzyszą nam od pierwszych dni grudnia i są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa artystów, którzy nagrywają takie utwory - część przygotowuje własne wersje dobrze znanych nam melodii, inni proponują autorskie kompozycje. W tym roku w tym gronie znaleźli się m.in. John Legend i Sorry Boys.
Zespół Sorry Boys
Zespół Sorry BoysFoto: mat. promocyjne/Mystic

Piosenki z dzwoneczkami

Fenomen świątecznych przebojów od lat badają psychologowie, socjologowie oraz dziennikarze muzyczni. Z tego, co już udało im się ustalić, wynika, że słuchanie świątecznych piosenek skutecznie poprawia humor i wprowadza w dobry nastrój. - Te utwory utrzymane są w radosnej, durowej tonacji. Słychać w nich dzwoneczki sań, które świetnie komponują się ze śnieżnym krajobrazem - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski, - Dodatkowo piosenki mają odpowiednie przesłanie i skutecznie przypominają, że święta to czas nie tylko zadumy, ale i wielkiej radości, którą najlepiej dzielić z najbliższymi.

Na liście ulubionych piosenek dziennikarza są m.in. Frank Sinatra w utworze "Have Yourself A Merry Little Christmas", Dean Martin i "Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!", The Ronettes - "Sleigh Ride", nastrojowe "Ding Dong" Kayah, "Grudniowy" zespołu LemON oraz energiczne "Step Into Christmas" Eltona Johna. - Bardzo lubię utwór "Snowman" od Sii, o którym jeden z magazynów napisał, że to "błyskotliwa oda do przelotnego romansu ze śniegiem w tle" - śmieje się rozmówca Kasi Dydo. - Natomiast rok temu, w 2020 roku Brandon Funston z The Athletic uznał "Snowmana" za jedną z najlepszych piosenek bożonarodzeniowych wszech czasów.

Posłuchaj
10:17 CZWÓRKA Stacja Kultura - piosenki 20.12.2021.mp3 Damian Sikorski o idealnej playliście na święta (Stacja Kultura/Czwórka)

John Legend i przepis na świąteczny hit

Jaki jest przepis na świąteczny hit? Nieskomplikowana, wpadająca w ucho melodia i teksty, które odwołują się do uniwersalnych wartości: miłości, przyjaźni, rodziny. Wśród tytułów, które od lat towarzyszą nam w tym wyjątkowym czasie, znajdziemy nieśmiertelne hity zagraniczne, takie jak "Last Christmas" Wham czy "All I Want For Christmas Is You" Mariah Carey. Polskie klasyki to na przykład "Kto wie" De Su, "Z kopyta kulig rwie" zespołu Skaldowie albo "Na całej połaci śnieg" z Kabaretu Starszych Panów. W tym roku świąteczne piosenki znalazły się w repertuarze m.in. Jennifer Hudson. Eda Sheerana i Eltona Johna oraz Johna Legenda. - Utwór "You Deserve It All" został napisany przez Legenda przy współpracy z piosenkarką i autorką tekstów Meghan Trainor, a wyprodukował go Raphael Saadiq. I jest to kolejny dowód na to, że artysta, jak żaden inny, potrafi mocno chwycić za serce słuchacza - dodaje Sikorski.

John Legend - You Deserve It All (Official Video) / John Legend

Sprawdź także:

Sorry Boys jak Chris Rea na święta jedzie do domu

Pierwszą świąteczną piosenkę w swoim dorobku nagrał też zespół Sorry Boys. - Pisząc "Jadę do domu", wyobrażałam sobie, że jak co roku jadę na wigilię z Warszawy do Działdowa i wyobrażałam sobie, że i Wy wracacie z nią do swoich domów, gdziekolwiek są. Chciałabym, żeby to było nasze przewrotne "Driving Home For Christmas" - opowiadała w wywiadzie dla Czwórki Bela Komoszyńska. - Choć od dwudziestu lat mieszkam w Warszawie, zawsze, gdy wracałam do domu na Boże Narodzenie, słuchałam numeru Chrisa Rea i chciałam mieć swój odpowiednik tej piosenki - wyjaśniała artystka.

Sorry Boys - Jadę Do Domu (Official Video) / Sorry Boys

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 11.43

kul

Czytaj także

Krzysztof Iwaneczko: twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:20
- Jako młodemu człowiekowi trochę topornie szło mi granie na fortepianie, który jest moim głównym instrumentem - mówi wokalista Krzysztof Iwaneczko. - Jednak muszę przyznać, że twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała - dodaje i przyznaje, że dziś chętnie rozpoczyna dzień od słuchania koncertów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co to za czas". Bibobit rapuje Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:17
Swoją interpretacją twórczości poetki i autorki tekstów zespół zachwycił publiczność 22. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". Teraz Bibobit wydał płytę, z autentycznym głosem poetki i jej piosenkami nagranymi w nowatorskim stylu.
rozwiń zwiń