X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

40. urodziny "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. Więcej w nim fikcji czy prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:48
W tym roku mija 40 lat od wydania najsłynniejszej książki Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Cesarz". Wokół publikacji do dzisiaj trwa spór o to, w jakim stopniu jej treść jest zgodna z faktami, a jak dalece zawiera autorskie wersje wydarzeń stworzone przez reportażystę. 
Audio
  • "Elementy przypowieści, parabola i baśń". O faktach w książce Ryszarda Kapuścińskiego (Faktofonia/Czwórka)
Ryszard Kapuściński (dziennikarz, reportażysta)
Ryszard Kapuściński (dziennikarz, reportażysta)Foto: Photoshot/PAP

istanbul turcja 1200.jpg
"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

- "Cesarz" to dzieło na skraju reportażu. Ten gatunek na pewno był punktem wyjścia, dla opowiedzenia historii. Po drugiej stronie znajdziemy pewien rodzaj fikcji, konstruktu literackiego - opowiadał o najbardziej znanej książce ikony polskiego reportażu Adrian Stachowski, autor "Sporu o Kapuścińskiego". - Sam Kapuściński nie byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo jego gatunki w ogóle nie interesowały - dodawał. 

Kapuściński w trakcie swoich podróży do Etiopii nie miał jeszcze gotowej formy dla tej opowieści. Pojawiła się ona dużo później Adrian Stachowski

- Kiedy prześledzi się wypowiedzi autora na temat tej książki, to widać, że cesarz Haile Selassie nie miał być głównym tematem tej książki. Kapuściński wykorzystał Etiopię jako scenografię do innej opowieści - wyjaśniał dziennikarz goszczący w studiu Czwórki. 

O czym, zdaniem autora naprawdę opowiada "Cesarz"?  Czy współcześnie jest nadal krytykowany i kontrowersyjny? Jak, przez lata zbierania informacji o autorze, zmieniło się myślenie dziennikarza o pracach Ryszarda Kapuścińskiego? M.in. o tym w nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji >>>, w której zapowiadaliśmy najbardziej niezwykły festiwal polskiego reportażu, tegoroczny Miedzianka Fest.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Adrian Stachowski, autor książki "Spór o Kapuścińskiego".

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 19.15

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – cesarz reportażu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 07:00
- Bycie reporterem jest rodzajem powołania. Przede wszystkim jest to ogromna ciekawość świata, wrodzona potrzeba zadawania pytań, zrozumienia tego, co go otacza - powtarzał młodym adeptom dziennikarstwa Ryszard Kapuściński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egon Erwin Kisch. Kim był "szalejący reporter"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 12:30
Reporter urodził się w Pradze w 1885 roku. Jest autorem 34 książek w tym najsłynniejszej pt. "Jarmarku sensacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery lata po aneksji. Co zmieniło się na Krymie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:38
Do niedawna nawyzwany był turystyczną perłą Eurazji. Dziś zmaga się z przerwami w dostawie prądu i wzrostem cen jedzenia. Wiele osób straciło pracę. Od 2014 roku zmienił się nie do poznania.
rozwiń zwiń