40. urodziny "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. Więcej w nim fikcji czy prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:48
W tym roku mija 40 lat od wydania najsłynniejszej książki Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Cesarz". Wokół publikacji do dzisiaj trwa spór o to, w jakim stopniu jej treść jest zgodna z faktami, a jak dalece zawiera autorskie wersje wydarzeń stworzone przez reportażystę. 
Audio
  • "Elementy przypowieści, parabola i baśń". O faktach w książce Ryszarda Kapuścińskiego (Faktofonia/Czwórka)
Ryszard Kapuściński (dziennikarz, reportażysta)
Ryszard Kapuściński (dziennikarz, reportażysta)Foto: Photoshot/PAP

istanbul turcja 1200.jpg
"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

- "Cesarz" to dzieło na skraju reportażu. Ten gatunek na pewno był punktem wyjścia, dla opowiedzenia historii. Po drugiej stronie znajdziemy pewien rodzaj fikcji, konstruktu literackiego - opowiadał o najbardziej znanej książce ikony polskiego reportażu Adrian Stachowski, autor "Sporu o Kapuścińskiego". - Sam Kapuściński nie byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo jego gatunki w ogóle nie interesowały - dodawał. 

Kapuściński w trakcie swoich podróży do Etiopii nie miał jeszcze gotowej formy dla tej opowieści. Pojawiła się ona dużo później Adrian Stachowski

- Kiedy prześledzi się wypowiedzi autora na temat tej książki, to widać, że cesarz Haile Selassie nie miał być głównym tematem tej książki. Kapuściński wykorzystał Etiopię jako scenografię do innej opowieści - wyjaśniał dziennikarz goszczący w studiu Czwórki. 

O czym, zdaniem autora naprawdę opowiada "Cesarz"?  Czy współcześnie jest nadal krytykowany i kontrowersyjny? Jak, przez lata zbierania informacji o autorze, zmieniło się myślenie dziennikarza o pracach Ryszarda Kapuścińskiego? M.in. o tym w nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji >>>, w której zapowiadaliśmy najbardziej niezwykły festiwal polskiego reportażu, tegoroczny Miedzianka Fest.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Adrian Stachowski, autor książki "Spór o Kapuścińskiego".

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 19.15

ac/pj

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egon Erwin Kisch. Kim był "szalejący reporter"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 12:30
Reporter urodził się w Pradze w 1885 roku. Jest autorem 34 książek w tym najsłynniejszej pt. "Jarmarku sensacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery lata po aneksji. Co zmieniło się na Krymie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:38
Do niedawna nawyzwany był turystyczną perłą Eurazji. Dziś zmaga się z przerwami w dostawie prądu i wzrostem cen jedzenia. Wiele osób straciło pracę. Od 2014 roku zmienił się nie do poznania.
rozwiń zwiń