X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Egon Erwin Kisch. Kim był "szalejący reporter"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 12:30
Reporter urodził się w Pradze w 1885 roku. Jest autorem 34 książek w tym najsłynniejszej pt. "Jarmarku sensacji".
Audio
  • Historia reportażu. Jakie miejsce zajmuje w niej Egon Kisch? (Faktofonia/Czwórka)
Egon Erwin Kisch - pisarz, dziennikarz i reporter pochodzenia żydowskiego, posiadający obywatelstwo austro-węgierskie a potem czechosłowackie, tworzący w języku niemieckim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reporterów w historii dziennikarstwa
Egon Erwin Kisch - pisarz, dziennikarz i reporter pochodzenia żydowskiego, posiadający obywatelstwo austro-węgierskie a potem czechosłowackie, tworzący w języku niemieckim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reporterów w historii dziennikarstwaFoto: PAP/CTK

Merhaba 1200.jpg
"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

- Stworzył podwaliny współczesnego myślenia o dziennikarstwie reportażu. Stał się ikoną gatunku, który w tamtych czasach był niedookreślony - mówił Marek Miller, założyciel Laboratorium Reportażu UW.

Kisch należał do europejskiej elity. Mieszkał w Pradze, doskonale mówił w kilku językach, był uznawany za kosmopolitycznego człowieka świata Marek Miller

- Jego młodość przypadła na przełom XIX i XX wieku, w bardzo niespokojnych czasach. Ideologiczne świat podzielił się na dwie frakcje: faszyzm i komunizm. Kisch wybrał stronę. Stał się silnie lewicującym reportem celowo pomijającym najistotniejsze fakty. Był propagandzistą - wyjaśniał gość Czwórki, opowiadając o m.in. o reportażach pisanych z Rosji.

W jaki sposób książki Egona Kischa wzbogaciły światową literaturę? O czym pisał? Dlaczego warto sięgać po jego reportaże? Jak wyglądały ówczesne praskie środowiska intelektualne i artystyczne? Czego dotyczy jego najgłośniejsza książka pt. "Jarmark sensacji"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Marek Miller (założyciel Laboratorium Reportażu UW)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 19.15

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesność i stodoła. Ekologicznie i tanio

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 09:23
- Hasło nowoczesna stodoła to przede wszystkim połączenie tradycji, sielskości z nowoczesnością - mówi Adam Długoszowski, architekt, bloger. - Mamy prostokątną bryłę, prostą formę, łączymy to z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 14:42
Witold Szabłowski to specjalista od Turcji. Pisze o niej z punktu widzenia przyjezdnego, Europejczyka, który przygląda się tureckiemu życiu - społeczeństwu, kulturze i polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 72 godziny dookoła Polski - Szlak Geen Velo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 15:23
- Warmia i Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, także pod względem historycznym - opowiada Mateusz Mysiak, podróżnik, o rowerowym Szlaku Green Velo.  
rozwiń zwiń