X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ucieczki do wymarzonego życia. Powroty z tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:30
W książce Joanny Szyndler "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" znacznie więcej jest opisanych ucieczek z kraju dyktatury Fidela Castro, co wcale nie dziwi. Skąd zaś tam powroty?
Audio
  • Joanna Szyndler opowiada o swojej książce (Faktofonia/Czwórka)
Joanna Szyndler
Joanna SzyndlerFoto: Monika Góral/Czwórka

- Historia kubańskiej emigracji jest szczególna, bo wiele tysięcy, dziesiątki tysięcy, a patrząc szerzej - setki tysięcy osób wyjeżdżają z tej wyspy na różne sposoby - mówi gość Dominiki Klimek. - Bardzo popularne było i jest, choć już na mniejszą skalę, to że Kubańczycy płyną przez morze, przez Cieśninę Florydzką do Miami na byle czym - na tratwach, zbijanych z drewna, styropianu, na dętkach od traktorów. Płyną do wymarzonego lepszego życia - dodaje. 

Joanna Szyndler obok tych spektakularnych i niebezpiecznych ucieczek spisała też opowieści o powrotach z tęsknoty, którą zawsze niesie w sobie życie na emigracji, ale też z rozczarowania amerykańskim snem. Autorka zauważa różnicę w postrzeganiu uciekinierów, którzy uważani byli za zdrajców rewolucji, w przeciwieństwie do uciekinierów z PRLu, którym wszyscy po cichu kibicowali. 

Uciekających Kubańczyków traktowano jak zdrajców rewolucji. Uznawano ich za osoby niewdzięczne, niekochające kraju. Nazywano ich zdrajcami, robakami Joanna Szyndler 

W książce "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" Joanna Szyndler opisuje też kawałek swego prywatnego życia. Jak jej małżeństwo z Kubańczykiem wpłynęło na powstawanie tej książki? O co dbał jej mąż? Jak Kuba wygląda dziś? Czy można tam już założyć biznes? Czy Kubańczycy mogą korzystać z ineternetu?

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Joanna Szyndler (autorka książki "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty")

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 16.12

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edyta Stępczak: kobieta w Nepalu ma życie zaplanowane od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:59
- W Nepalu kobiety doświadczają okrucieństw o których mało kto, oprócz mieszkańców tego kraju, wie. Moja książka to łamanie stereotypów. Walka z krajem-mitem, który dominuje w świadomości ludzi na świecie - mówiła autorka "Burka w Nepalu nazywa się sari", Edyta Stępczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń